Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechtěla jsem vyjít z domu. Řekla v prvním vystoupení po uznání porážky Hillary Clintonová

Nechtěla jsem vyjít z domu. Řekla v prvním vystoupení po uznání porážky Hillary Clintonová

Zklamání ze své prohry Clintonové nijak neskrývala. Na dětské charitě ve Washingtonu vystoupila v úplně jiném rozpoložení, než na jaké byli voliči během kampaně zvyklí. Byla emotivnější a stručnější. Američanům ale znovu vzkázala, aby se nevzdávali. 

„Přiznávám, že pro mě nebylo jednoduché sem přijít,“ řekla publiku Clintonová. „V minulém týdnu bylo několik chvil, kdy jsem se chtěla schoulit k dobré knize nebo být se svými psy a nikdy dům neopustit.“

Výsledek prezidentských voleb podle ní řadu Američanů přiměl k tomu, aby znovu začali hledat duši.

„V minulém týdnu bylo několik chvil, kdy jsem se chtěla schoulit k dobré knize nebo být se svými psy a nikdy dům neopustit.“
Hillary Clintonová, poražená prezidentská kandidátka

„Vím, že se řada lidí v uplynulém týdnu ptala sama sebe, jestli je Amerika opravdu tou zemí, jakou jsme si mysleli, že je.“

Jméno Donalda Trumpa ve své řeči nezmínila. Několikrát se ale věnovala budoucnosti Spojených států. Lidé by se podle ní neměli vzdávat a měli by se zapojit do chodu v zemi.

„Je na každém z nás, aby Amerika byla lepší, silnější a spravedlivější.“

Na výroční schůzi Nadace na ochranu dětí, ve které politička v 70. letech začínala svou právnickou kariéru, Clintonová přijala s výrazně menší ochrankou. Účast na akci slíbila ještě před volbami. Podle některých komentátorů mohlo být ale vystoupení náznakem toho, čemu by se bývalá ministryně zahraničí chtěla věnovat – tedy tématu dětí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1