Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechtěly jsme porušit zákon, hájí Švédky z „feministické vlády” svůj hidžáb

Nechtěly jsme porušit zákon, hájí Švédky z „feministické vlády” svůj hidžáb

Švédská vládní delegace vedená ministryní obchodu Ann Lindeovou do Íránu čelí kritice veřejnosti i nevládních organizací za to, že podřídila své postoje tamním zvyklostem a na setkání s prezidentem Hasanem Rúháním Švédky oblékly dlouhý kabát a vlasy zakryly šátkem. Vláda se přitom neváhá označovat za feministickou a bránící rovnost mužů a žen v zahraničí. Teď se brání, že pokud by si členky delegace šátky neoblékly, porušily by zákon, uvádí server BBC.

V případě, že by členky delegace šátek a příslušný dlouhý oděv vhodný pro návštěvu přísně muslimského Íránu neměly, porušily by tím tamní zákon, vysvětlila pro švédský deník Aftonbladet ministryně Ann Lindeová. Tento zákon totiž přikazuje ženám nosit hidžáb. Pokud by prý navíc trvala na tom, aby členky její delegace šátky neměly, jedinou další možností by bylo vyslat delegaci složenou pouze z mužů.

Ministryně Lindeová navíc uvedla, že budoucí plánovanou návštěvu Saúdské Arábie už absolvuje bez šátku, ačkoli i v této zemi je zakrytí vlasů pro ženy povinné. Saúdský zákon se ovšem nevztahuje na cizinky.

 

Svých kolegyň se zastal i premiér Švédska Stefan Löfven, který do Íránu minulý týden společně s Lindeovou také zavítal. Prý na místě téma problematiky lidských práv na jednání s prezidentem Rúháním otevřel.

„Je to zničující vzhledem k tomu, čemu se říká feministická zahraniční politika,“ rozčiloval se šéf švédských opozičních liberálů Jan Björklund, podle kterého Írán utlačuje ženy už na základě právních předpisů. Björklund naráží navíc na to, že švédská socialistická vláda si zadala jako jedno ze svých hesel, že základním cílem švédské zahraniční politiky je rovnost žen a mužů.

Vláda složená ze socialistů a zelených měla podle politika požádat, aby členky delegace nemusely šátek během návštěvy vůbec nosit. Jinak podle něj měly dohody podepsat ve Švédsku nebo v jiné třetí zemi.

Terčem kritiky se Švédky staly právě proto, že se označují za feministky. Snímek vicepremiérky Lövinové oblétl světová média. Politička na něm parodovala Donalda Trumpa při podpisu jednoho z výnosů v Oválné pracovně. Spolu se svými kolegyněmi, z nichž jedna z nich byla ve vysokém stupni těhotenství, naaranžovaly fotografii stejně, jako se obvykle nechává fotit Trump. Narážela tak na jeho omezení dotací na potraty.

Postoje švédské vlády na ochranu práv žen tak nyní mnoho lidskoprávních organizací i aktivistů považuje za prázdné gesto a postoj kritizují.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link