Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechvalně známí žoldnéři z Blackwater jsou zpátky. Účastní se supertajné americké mise v Africe

Nechvalně známí žoldnéři z Blackwater jsou zpátky. Účastní se supertajné americké mise v Africe

Soukromá armáda, která se stala symbolem americké okupace Iráku, je zpět. Tentokrát ve Středoafrické republice, kde podporuje utajené americké speciální jednotky, které „loví“ členy Boží armády odporu (LRA). Ti terorizují obyvatele hned několika afrických států vizí teokratického státu postaveného striktně na deseti přikázáních.

Internetový server Daily Beast s odkazem na nejmenovaný zdroj informoval, že svědci ve Středoafrické republice spatřili helikoptéru Sikorsky S-61 s registračním číslem N408RC, která přepravovala členy amerických speciálních jednotek. Bylo to právě v místech, kde vládne obávaný vůdce LRA Jospeh Kony.

Podle amerického úřadu pro letectví helikoptéra patří společnosti EP Aviation, která je registrovaná v Illinois. EP Aviation přitom byla dceřinou společností firmy Academi, která je známá spíš pod svým původním názvem Blackwater. Zkratka EP v názvu firmy znamená Erik Prince, což není nikdo jiný než zakladatel Blackwater a mladší bratr současné americké ministryně školství a miliardářky Betsy DeVosové.

Americké speciální jednotky se ve střední části Afriky pohybují už od roku 2010, kdy je tam poslal bývalý prezident Barack Obama. Od té doby se jejich vojenské akce konají bez většího zájmu médií. Helikoptéra spojená s Blackwater je připomínkou, že soukromé milice stále neodmyslitelně patří k americkým vojenským dobrodružstvím. Některé z nich jsou přitom přímo spojeny s nejbohatšími občany Spojených států.

Sama Blackwater přitom jen v Iráku získala zakázky za stovky milionů dolarů. Její malé ozbrojené helikoptéry Little Bird se staly symbolem kontroverzní bojové taktiky soukromé milice. Zaměstnanci Blackwater byli podezřelí ze spáchání několika vražd, přičemž v roce 2007 postříleli 17 lidí na jednom z náměstí v Bagdádu. Sama firma ztratila v Iráku několika helikoptér. O velké dopravní letadlo Blackwater přišla zase při nehodě v Afghánistánu, přičemž na palubě byli i američtí vojáci. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744