Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Negerball“ už v Německu nebude. Tradiční karneval doplatil na nekorektní masky

„Negerball“ už v Německu nebude. Tradiční karneval doplatil na nekorektní masky

K únoru patří v mnoha zemích po celém světě tradičně karneval. Na počátku masopustního období se po staletí lidé veselili a pořádali taneční zábavy a reje masek, aby si ukrátili čekání na jaro, které se nezadržitelně blíží. V Německu ale letos tradice narazily, levici se nelíbí, že mohou urážet migranty.

V malé bavorské vesničce Raindorf se při příležitosti masopustu letos šestatřicátým rokem koná tradiční taneční zábava. V době vzniku byla nazvaná „Mládež tančí pro Afriku“, protože veškerý výtěžek věnují organizátoři na pomoc africkým zemím. Od začátku ale slavnostnímu plesu neřekl nikdo jinak než Negerball (Ball znamená v němčině kromě míče rovněž ples, pozn. red.) a organizátoři jej tak záhy přejmenovali i oficiálně.

Ačkoliv původní charitativní účel akce zůstal neměnný, pořadatelé se letos setkali s vlnou nevole a byli označeni za rasisty. Poté, co vesnický bál, který navštíví ročně asi šest set lidí z přilehlých obcí, probrala média v celém Německu a byl předmětem kritiky levice a lidskoprávních organizací, se bude muset přejmenovat.

Slovo „Neger“ je v němčině vnímáno stejně urážlivě jako v češtině ekvivalent „negr“ a ani dobročinný účel akce pořadatelům nepomohl. Ti se ovšem nenechali odradit a do budoucna uvažují o jménu Negaball, což je totéž, jako Negerball, jen je to tvar v bavorském nářečí.

Rej masek se ale setkal s potížemi na vícero frontách. Zatímco typický český masopust neboli fašank by se neobešel bez postav Turka či Žida, v německy mluvících zemích se vyskytuje stejně tak postava mouřenína. To se ale mimo jiné nelíbí spolkové levicové straně Die Linke.

Výsledkem je kampaň vedená pod heslem „Já nejsem kostým“, která upozorňuje, že se karnevalové veselí může některých obyvatel citelně a nemile dotknout. Jedna strana protestu se zaměřuje na kostýmy, které spojují islám s terorismem. Tradiční oděv obyvatel muslimských zemí, ve spojení s pásem napěchovaným výbušninami, je přes čáru a urážlivý.

Na straně druhé se ale odsouzení dočkala právě i tradiční masopustní postava mouřenína. Turek a Žid v české tradici vycházejí ze stylizace příslušníků obou národů, jak ji chápali předkové. Zatímco muži představující Turky mají vysoké čepice, kde za inspiraci posloužil fez, kostým Židů se vyznačuje našitými penízky. Německý mouřenín má začerněnou tvář, což je podle kritiků špatně.

Touha po nastolení politické korektnosti ale nevyvolává v německy mluvících zemích rozpory poprvé. V minulosti neprošla v Rakousku oblíbená tmavá čokoláda s kousky arašídů neboli Negerbrot (pozn. Brot, v němčině chléb). Před několika lety byl název vyhodnocen jako urážlivý a rasistický a pochoutka byla nadále nabízena jako Čokoládový sen s arašídy. Pamětníci přesto neustále nostalgicky vzdychají po původním Negerbrotu a chtějí jej zpět.

Spory se v minulosti dotkly rovněž Cikánské omáčky, když v Německu komunita tamějších Romů a Sikhů podala proti názvu protest, jelikož obsahuje výraz „cikán“. V jejich případě se ale s úspěchem nesetkal, soud stížnost zamítl s odůvodněním, že se nejedná o výrazný problém. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744