Nejdřív Moskva, teď Peking. Zpravodajci varují před vztahem Trumpova zetě s čínskou podnikatelkou | info.cz

Články odjinud

Nejdřív Moskva, teď Peking. Zpravodajci varují před vztahem Trumpova zetě s čínskou podnikatelkou

Po kauze o napojení zetě a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera na Rusko začíná tajným službám dělat vrásky i jeho dlouholeté přátelství s vlivnou podnikatelkou čínského původu Wendi Dengovou Murdochovou. Jak píše deník The Wall Street Journal, americká kontrarozvědka začátkem roku 2017 Kushnera varovala, že prominentní čínská podnikatelka může blízký vztah s ním a jeho manželkou Ivankou Trumpovou využít k prosazení zájmů čínské vlády. 

Americkým tajným službám dělá konkrétně obavy plánované vytvoření čínské zahrady v přírodním parku National Arboretum v srdci Washingtonu. Součástí projektu, který má vyjít na 100 milionů dolarů, má být i 21 metrů vysoká bílá věž, která může být podle zpravodajců využita k tajným sledovacím aktivitám. Čínská zahrada se má totiž nacházet méně než osm kilometrů od Bílého domu i Kapitolu.

Za realizaci projektu přitom podle zdrojů WSJ vehementně lobbuje právě čínská podnikatelka Wendi Dengová – bývalá manželka mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Právě před ní měly americké tajné služby Jareda Kushnera začátkem loňského roku varovat s tím, že by měl být v přátelství s ní opatrný. Z jakéhokoliv pochybení nebyl ale obviněn ani on, ani jeho manželka Ivanka. Jak píše WSJ, šlo spíš o předběžné varování, které je při vstupu nováčka do administrativy běžné.

Mluvčí Murdochové však pro WSJ jakékoliv podezření popřel s tím, že „nemá žádné informace o obavách FBI ani jiných zpravodajských úřadů“ spojených s postavou čínské podnikatelky a sdělil, že neví ani o „zahradních projektech financovaných čínskou vládou“. Podobně se na otázku WSJ o lobování Murdochové za výstavbu zahrady vyjádřila i čínská ambasáda ve Washingtonu, podle které jde o „nepodložené spekulace“.

Rusko vs. USA autor: Radka Zítková; Martin Krepindl, Matěj Hanauer

Pravdou ale zůstává, že z prosazování čínských zájmů v americké politice mají tamní tajné služby i představitelé vlády dlouhodobě obavy. Peking podle nich může využívat lidí s vazbami na americkou administrativu, kteří mají v Číně rodinu nebo vlastní zájmy. Takovou postavou je právě bývalá manželka mediálního magnáta Ruperta Murdocha, která se s Kushnerem a Ivankou přátelí už celé roky. V roce 2016 dcera Donalda Trumpa například zveřejnila na instagramu fotku s Murdochovou při dovolené v Chorvatsku.

O projektu čínské zahrady se ve Washingtonu hovoří už několik let – má jít o symbol dobré vůle v americko-čínských vztazích, stejně jako bylo v roce 1972 darování dvou pand do americké Národní zoo. Po roce 2016 ale byl projekt odsunut na druhou kolej právě kvůli obavám amerických tajných služeb, uvádí WSJ. V místě plánované zahrady tak lze zatím najít jen prázdnou louku. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud