Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejdřív Moskva, teď Peking. Zpravodajci varují před vztahem Trumpova zetě s čínskou podnikatelkou

Nejdřív Moskva, teď Peking. Zpravodajci varují před vztahem Trumpova zetě s čínskou podnikatelkou

Po kauze o napojení zetě a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera na Rusko začíná tajným službám dělat vrásky i jeho dlouholeté přátelství s vlivnou podnikatelkou čínského původu Wendi Dengovou Murdochovou. Jak píše deník The Wall Street Journal, americká kontrarozvědka začátkem roku 2017 Kushnera varovala, že prominentní čínská podnikatelka může blízký vztah s ním a jeho manželkou Ivankou Trumpovou využít k prosazení zájmů čínské vlády. 

Americkým tajným službám dělá konkrétně obavy plánované vytvoření čínské zahrady v přírodním parku National Arboretum v srdci Washingtonu. Součástí projektu, který má vyjít na 100 milionů dolarů, má být i 21 metrů vysoká bílá věž, která může být podle zpravodajců využita k tajným sledovacím aktivitám. Čínská zahrada se má totiž nacházet méně než osm kilometrů od Bílého domu i Kapitolu.

Za realizaci projektu přitom podle zdrojů WSJ vehementně lobbuje právě čínská podnikatelka Wendi Dengová – bývalá manželka mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Právě před ní měly americké tajné služby Jareda Kushnera začátkem loňského roku varovat s tím, že by měl být v přátelství s ní opatrný. Z jakéhokoliv pochybení nebyl ale obviněn ani on, ani jeho manželka Ivanka. Jak píše WSJ, šlo spíš o předběžné varování, které je při vstupu nováčka do administrativy běžné.

Mluvčí Murdochové však pro WSJ jakékoliv podezření popřel s tím, že „nemá žádné informace o obavách FBI ani jiných zpravodajských úřadů“ spojených s postavou čínské podnikatelky a sdělil, že neví ani o „zahradních projektech financovaných čínskou vládou“. Podobně se na otázku WSJ o lobování Murdochové za výstavbu zahrady vyjádřila i čínská ambasáda ve Washingtonu, podle které jde o „nepodložené spekulace“.

720p 360p
Rusko vs. USA

Pravdou ale zůstává, že z prosazování čínských zájmů v americké politice mají tamní tajné služby i představitelé vlády dlouhodobě obavy. Peking podle nich může využívat lidí s vazbami na americkou administrativu, kteří mají v Číně rodinu nebo vlastní zájmy. Takovou postavou je právě bývalá manželka mediálního magnáta Ruperta Murdocha, která se s Kushnerem a Ivankou přátelí už celé roky. V roce 2016 dcera Donalda Trumpa například zveřejnila na instagramu fotku s Murdochovou při dovolené v Chorvatsku.

O projektu čínské zahrady se ve Washingtonu hovoří už několik let – má jít o symbol dobré vůle v americko-čínských vztazích, stejně jako bylo v roce 1972 darování dvou pand do americké Národní zoo. Po roce 2016 ale byl projekt odsunut na druhou kolej právě kvůli obavám amerických tajných služeb, uvádí WSJ. V místě plánované zahrady tak lze zatím najít jen prázdnou louku. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1