Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejdříve přísaha, pak pochod. Jak bude vypadat Trumpova inaugurace

480p360p240p

Z Donalda Trumpa se dnes oficiálně stane 45. prezident Spojených států amerických. Slavnostní přísahu složí v podvečer našeho času, krátce před ním se viceprezidentem stane Mike Pence. Co dalšího dnes Washington v souvislosti s výměnou v Bílém domě čeká?

Kdy co vypukne?

Samotný ceremoniál začne v 17:30, už dvě hodiny předtím ale u západního průčelí Kapitolu budou probíhat hudební vystoupení. Na místo se začnou sjíždět hosté, včetně bývalých prezidentů. Barack Obama na místo dorazí po schůzce s Donaldem Trumpem a manželkami v Bílém domě.

Jako první složí přísahu viceprezident Mike Pence, úderem 18. hodiny (v pravé poledne místního času) slib řekne Donald Trump, který potom pronese svůj první projev v roli prezidenta. Po obědě se s Pencem zúčastní slavnostního průvodu od Kapitolu k Bílému domu, tam by měli dorazit okolo 23. hodiny našeho času. V 01:00 začínají inaugurační plesy. 

Kdo bude mezi hosty?

Kromě rodiny Trumpa a Obamy budou na slavnostním jmenování i předchozí hlavy státu. Jako první účast přislíbil Jimmy Carter, přítomný bude i George W. Bush, jeho otec George Bush starší kvůli zdravotním problémům nedorazí. Přijde taky Bill Clinton s Trumpovou rivalkou, manželkou Hillary. Dále mimo jiné významní duchovní. 

Donald Trump vybízel své fanoušky, aby vytvořili rekordní návštěvnost. Podle odhadů organizátorů ale dorazí asi 800 tisíc až milion lidí, výrazně méně než na první přísahu Baracka Obamy.

Kdo vystoupí na inauguraci?

Seznam hvězd je o něco chudší než na předchozích ceremoniálech. Státní hymnu zazpívá Jackie Evanchová ze soutěže Amerika má talent. Na seznamu umělců, z nichž někteří už včera vystoupili na oficiálním koncertu, se dále objevili například Three Doors Down, The Piano Guys, Toby Keith a některé členky taneční skupiny The Rockettes.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744