Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejdůležitější hlasování za sto let. Turci rozhodují o budoucnosti země. Co všechno je ve hře?

Nejdůležitější hlasování za sto let. Turci rozhodují o budoucnosti země. Co všechno je ve hře?

Průběh referenda v Turecku s napětím sleduje celý svět. Turci v něm během neděle rozhodnou, zda posílí pozici prezidenta a nasměrují zemi k prezidentské republice, či zachovají stávají model parlamentní demokracie. Zastánci změn tvrdí, že by tento krok pomohl modernizovat Turecko, odpůrci se obávají rostoucího autoritářství. O čem všem se v Turecku rozhoduje?

Jednalo by se o největší změnu ústavy za takřka sto let – od té doby, co se Turecko stalo republikou, píše BBC.

Recep Tayyip Erdogan by se stal mnohem mocnějším ve věcech jmenování ministrů, vydávání dekretů, jmenování nejvyšších soudců či rozpuštění parlamentu. V novém systému není místo pro premiéra, moc se bude koncentrovat v rukou prezidenta.

Podle Erdogana se musí kontroverzní změny přijmout, aby mohlo Turecko čelit bezpečnostním rizikům a to především po nepodařeném puči, ke kterému došlo před devíti měsíci. Pomůže to prý také předcházet křehkým vládním koalicím. Nový systém by se měl podobat tomu ve Francii nebo USA a měl by přinést klid v turbulentní době, kdy Turecko Turecko Islámskému státu, Kurdům a přetrvávajícímu konfliktu v Sýrii, v důsledku čehož příchází do země miliony uprchlíků. Ve zkratce, nová ústava má dle Erdogana přinést stabilitu a důvěru.

Kritici změn se obávají, že díky tomu bude prezident příliš silný a bude se jednat v podstatě o vládnutí jednoho muže bez systému brzd a protivah, který existuje ve všech stabilních prezidentských systémech.

Erdogan má vazby na vládní stranu AKP, kterou spoluzakládal. Pokud by se stal opět vůdcem strany, o jakékoliv nestrannosti systému už nemůže být ani řeč. Podle opozice by hlas pro změnu ústavy ohrozil zemi. Moc by se v podstatě soustředila v rukou jednoho člověka. Odpůrci tvrdí, že v médiích navíc nedostali mnoho prostoru, protože jsou v zemi média vysoce regulovaná.

Jedná se tak zřejmě o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které obyvatelé ohledně své země mohli udělat a nedostalo se jim dostatku informací.

Polarizace turecké společnosti je znatelná i u volebních uren. Jeden postarší muž, říká, že hlasoval pro ne kvůli svým vnoučatům. Nechce pro ně život za diktatury Erdogana. Jiný muž hlasoval ano, protože chce silnější republiku. Okolní svět totiž dle jeho názoru stojí proti Turecku a je třeba být silní. 

Autoritářství systému pocítilo mnoho Turků na vlastní kůži ale už teď. Od loňského července po neúspěšném pokusu o převrat byly stovky tisíc lidí zadrženy nebo propuštěny z práce. Kampaň, kterou Erdogan vyhlásil ve stavu nouze, ještě více rozdělila společnost.

Erdogan se stal prezidentem v roce 2014, předtím vykonával funkci premiéra. Během jeho vládnutí se Turecko změnilo. Zemi ochromilo mnoho teroristických útoků, do země přišly miliony uprchlíků ze Sýrie, střední třídě se začalo dařit a infrastruktura se modernizovala. Vztahy s EU se zhoršily a vyhrotily, když evropské země zakázaly kampaně vedené Erdoganovými politiky na podporu referenda v evropských zemích.

Co tedy skutečně stojí v nové ústavě?

  • Podle návrhu budou další parlamentní a prezidentské volby v roce 2019.
  • Prezident bude mít pětileté volební období a to maximálně na dva roky.
  • Prezident bude přímo jmenovat důležité úředníky či ministry.
  • Jmenuje také jednoho nebo více viceprezidentů.
  • Funkce premiéra už nebude existovat.
  • Prezident bude mít právo na zásahy do soudnictví. Erdogan obviňoval soudy, že jsou ovlivnění emeritním kazatelem Fethulahem Gulenem, kterého Erdogan viní z puče.
  • Prezident bude také rozhodovat o vyhlášení stavu nouze. 
 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744