Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen korupční skandál. Jihokorejská exprezidentka opustila svých devět psů

Nejen korupční skandál. Jihokorejská exprezidentka opustila svých devět psů

Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, která byla minulý týden kvůli korupčnímu skandálu sesazena z funkce, se stala terčem další kritiky. Bojovníci za práva zvířat jí vyčítají, že při odchodu z prezidentského paláce nechala na místě svých devět psů. Dvě jihokorejské ochranářské organizace uvedly, že prezidentka porušila zákony o ochraně zvířat, když psy jihokorejského plemene jindo opustila.

Organizace v pondělí předložily oficiální stížnost příslušným úřadům. Nabídly také, že pro psy najdou nový domov.

Mluvčí prezidentského Modrého domu Kim Tong-čo kritiku odmítl. Podle něj byla zvířata v prezidentském paláci zanechána mimo jiné kvůli přesvědčení, že by pro ně nebylo dobré, aby byla vytržena z místa, kde jsou zvyklá žít. „Exprezidentka řekla zaměstnancům, aby se o psy dobře postarali, a aby pro ně našli v případě nutnosti nové dobré opatrovníky,“ prohlásil mluvčí.

Ochránci zvířat ale namítají, že psi plemene jindo jsou známí především oddaností a věrností svému majiteli. Z rodiny si vyberou pouze jednoho člena, kterému jsou oddaní, zbytek lidí ignorují.

List Korea Times napsal, že prezidentka byla známá láskou ke svým psům. Když byla v roce 2013 inaugurována, nastěhovala se do Modrého domu se dvěma psy plemene jindo, které dostala jako dar. Psímu páru se nedávno narodilo sedm štěňat, která jsou stále příliš mladá na to, aby byla od matky odloučena, řekl mluvčí Modrého domu agentuře AP.

Zatím není jasné, zda exprezidentka nějakým způsobem porušila zákony o opuštění zvířat, když psy nechala v prezidentském paláci. Opuštěná zvířata jsou v jihokorejských zákonech definována jako zvířata "potulující se bez majitele na veřejných místech" či zvířata "zanechaná v papírových krabicích nebo jiných nádobách". Opuštění zvířat může být potrestáno pokutou až milion wonů (22 tisíc korun).

Historie jihokorejského plemene jindo je zahalená tajemstvím. Plemeno po dlouhou dobu žilo izolovaně na ostrově Čindo v Jižní Koreji, od kterého je odvozen i název.

Prezidentku Pak Kun-hje v prosinci dočasně odvolal parlament a minulý týden jihokorejský ústavní soud političku definitivně zbavil moci. Bývalou hlavu státu už nechrání imunita a může být trestně stíhána. Politička je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci.

Jihokorejská prokuratura dnes předvolala bývalou prezidentku na 21. března k výslechu jako podezřelou. Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská společnost Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem začal minulý týden.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1