Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen Rohingové, barmská armáda likviduje i další menšinu. Je to „pomalá genocida,“ říká místní

Nejen Rohingové, barmská armáda likviduje i další menšinu. Je to „pomalá genocida,“ říká místní

Brutální zacházení s muslimkou menšinou Rohingů, které OSN označuje za učebnicový příklad etnické čistky, vyhnala z Barmy přes 700 tisíc lidí. Rohingové však nejsou jedinou skupinou, se kterou má chudá východoasijská země „problém“. Terčem zabíjení barmské armády je i další etnická menšina, na kterou se ale ve stínu rohingské krize zapomíná.

Když Tang Seng uslyšel nedaleko rodné vesnice výstřely, mohl udělat jen dvě věci – buď vezme svou starou babičku na záda a odvede ji do bezpečí, nebo poběží pro pomoc. Požádala ho, aby ji zabil a nechal ji tam, Tang ale odmítl a odvedl ji do provizorního uprchlického tábora. Pro jeho babičku to přitom bylo už popáté, co musela kvůli bojům s vládou svůj domov opustit.

Lidé po celém světě si při zmínce o Barmě okamžitě vybaví násilí a cílené vyhánění tisíců Rohingů z Arakanského státu, Tang Seng ani jeho rodina ale mezi příslušníky této muslimské menšiny nepatří. Pocházejí ze severu země – z Kačjinského státu, kde probíhá stejně brutální, ale daleko méně známý konflikt mezi barmskými milicemi a většinovou křesťanskou menšinou.

Lidé z oblasti Kačjinského státu žili po staletí v relativním míru a poté, co Barma v roce 1948 získala nezávislost na britské správě, byla jim slíbena rovnost a právo na sebeurčení. V roce 1962 však armáda převzala nad regionem v barmských horách nedaleko hranice s Čínou kontrolu, a severovýchodní barmský stát, kde se mezitím zformovala Armáda Kačjinské nezávislosti (KIA), se tak stal jedním z hlavních bojišť ozbrojeného konfliktu v Barmě.

Když se v roce 2016 dostala k moci Aun Schan Su Ťij, lidé doufali, že boje zastaví. Ale stejně jako v případě rohingské krize na jihu země se ale situace ještě zhoršila. Vůdkyně sice vyzvala povstalecké skupiny, aby podepsaly dohody o příměří. Ustoupit a položit zbraně ale bojovníci v Kačjinském státě, který armáda mezitím zasypávala bombami, ochotní nebyli a klid zbraní nepřichází.

„To, co vidíme v Kačjinském státě v posledních týdnech, je zcela nepřijatelné a musí okamžitě skončit,“ varovala minulý týden expertka OSN pro lidská práva Janghee Lee. „Nevinní civilisté jsou zabíjeni a stovky rodin nyní prchají ze strachu o svůj život,“ dodává.

K násilnostem však nedochází jen v Kačjinském státě – v poslední době se zintenzivnily boje například také v sousedním Šanském státě. S barmskými bezpečnostními složkami totiž v zemi bojuje celá řada etnických povstaleckých skupin, které se snaží dosáhnout práva na sebeurčení.

Situace v Kačjinském státě se ale zdá být nejvážnější. Oblast totiž není bohatá jen na rýži, ale také na jantarové doly. Válka je tak především soupeření o bohaté přírodní zdroje, která ale nebere konce. Obyvatel hlavního města Kačjinského státu Nhkum Tang Goon označuje výpady proti místním křesťanům za „pomalou genocidu“.

„Vláda má jediný cíl. Cítíme, že to je etnická čistka,“ říká podle britského deníku The Guardian. Obyvatelé utlačovaného Kačjinského státu se tak o víkendu rozhodli vyjít do ulic. „Mladí lidé jsou vůdci zítřka. Budoucnost kačjinského lidu je oslepena velkou temnotou,“ říká jeden z organizátorů protestů.

 

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1