Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejlepší prostitutky? V Rusku! Putin svérázně odmítl, že by existovalo kompro na Trumpa

Nejlepší prostitutky? V Rusku! Putin svérázně odmítl, že by existovalo kompro na Trumpa

Tvrzení, že Rusko má na zvoleného prezidenta USA nějaký citlivý materiál, Putin označil za naprostý nesmysl. Jedná se podle něj o zjevný padělek. Ruský vůdce při tom použil i poměrně překvapivé vysvětlení a lidi, kteří za aférou stojí, označil za „horší než prostitutky“.

Vladimir Putin kauzu kolem Donalda Trumpa dosud veřejně nekomentoval. Počkal si a teď přišel s o to peprnějším vysvětlením.

Pro pořádek, v kostce o co jde: Americká média přinesla informace, že ruské tajné služby Trumpa v minulosti sledovaly, aby ho později mohly vydírat. A údajně na něj měly i citlivé materiály soukromé povahy – zmapovaly prý i jeho sexuální dobrodružství. Zveřejnění těchto informací zhruba dva týdny před Trumpovou inaugurací zapůsobilo jako rozbuška, jakkoli je zvolený prezident USA odmítá.

A bůhvíproč to teď dovedlo ruského prezidenta k úvahám o prostitutkách. Ti, kdo kauzu rozpoutali, jsou podle něj „ještě horší“.

„Je dospělý. A je to muž, který roky organizoval soutěže krásy a mluvil s nejnádhernějšími ženami světa. Sotva můžu uvěřit, že si odskočil strávit nějaký čas s našimi dívkami nízkých mravů. Ačkoli jsou pochopitelně nejlepší na světě,“ řekl Putin na adresu Trumpa.

Kauza je podle vládce Kremlu snůška výmyslů, které proti zvolenému prezidentovi USA šíří někdo s cílem politicky škodit. Ruský prezident taky poznamenal, že Trump byl při návštěvě Moskvy v listopadu 2013 „prostě podnikatel, jeden z nejbohatších lidí Ameriky“. Moskvu a její tajné služby podle Putina nezajímá každý americký miliardář.

Kreml už dřív vzkázal, že domnělého autora výbušného materiálu nezná. Podle britského a amerického tisku je autorem bývalý agent britské rozvědky Christopher Steele, který jako diplomat působil v Rusku 20 let. Americké tajné služby autenticitu materiálu nechaly bez komentáře, Trump ho pochopitelně důrazně odmítá.

Putin taky uvedl, že se s Trumpem nikdy nesetkal a neví, co od něj čekat v zahraniční politice. Nástup nového prezidenta ale obecně provází očekávání, že se vztahy Ruska s USA zlepší, což Trump sám opakovaně deklaroval jako svůj cíl.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744