Nejlidnatější a nejbohatší země Afriky jde k volbám. Nigérii ohrožují islamisté a korupce | info.cz

Články odjinud

Nejlidnatější a nejbohatší země Afriky jde k volbám. Nigérii ohrožují islamisté a korupce

Vývoj v Nigérii dokáže zahýbat světovými cenami ropy a země je též domovem jedné z nejsilnějších ozbrojených islamistických skupin, organizace Boko Haram. Teď Nigérii čekají prezidentské a parlamentní volby. Ani jeden z hlavních kandidátů na prezidenta ale nemá reálný plán, jak situaci v zemi uklidnit a potlačit islamistické radikály. Panují obavy z násilností a podvodů při sobotním hlasování.

Na první pohled to možná překvapí, ale sobotní volby můžou mít dalekosáhlé dopady i v zahraničí. Kromě míst v dolní komoře tamního parlamentu jde hlavně o post prezidenta. Zájemců o toto místo je zhruba 70, reálnou šanci ale mají jen dva – dosavadní prezident Muhammadu Buhari a jeho bývalý spojenec a dnes protivník, miliardář Atiku Abubakar. Před vítězem stojí dva hlavní úkoly: vypořádat se s teroristickou organizací Boko Haram a zajistit fungování nigerijské ekonomiky, což znamená potlačit rozsáhlou korupci.

Ropa, teroristé a úplatky

Nigérie je klíčovou zemí Afriky, která ovlivňuje vývoj na celém světě. Je největším africkým vývozcem ropy a jedenáctým největším vývozcem ropy na světě. Nepokoje v ropných provinciích i v dalších oblastech země vedly v historii několikrát ke zvýšení cen ropy na světových trzích.

Měřeno podle celkového HDP je Nigérie největší africkou ekonomikou a má tak dopad na celý kontinent. Navíc v ní působí různé ozbrojené skupiny, které ohrožují i sousední země. Jen již zmíněná Boko Haram (název lze přeložit jako Západní vzdělávání je zakázané) má podle amerických odhadů minimálně pět tisíc bojovníků. Další skupiny se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát, která je odpovědná i za útoky v Evropě a ve Spojených státech.

Boj proti Boko Haram brzdí hlavně neefektivita nigerijského státu a rozsáhlá korupce. Týdeník The Economist ilustruje situaci v zemi na případu ocelárny Ajaokuta Steel Company. Stát do 800hektarového komplexu ocelárny investoval přes osm miliard dolarů, ale podnik od svého založení v roce 1979 dosud nevyrobil žádnou ocel. Jen se rozrostl, pokud jde o plochu, zhruba třicetinásobně. A i když dosud nic nevyrobil, už platí penzi více než deseti tisícům bývalých zaměstnanců. Peníze mizí neznámo kde a řízení podniku je mizerné. Podobně se ztrácí i peníze na boj proti terorismu a řízení státu.

Současný prezident Muhammadu Buhari sice při svém zvolení před čtyřmi lety slíbil, že Boko Haram ve spolupráci se sousedními zeměmi potlačí, ale to se nepovedlo. Mimo jiné se ukázalo, že nigerijská armáda měla na výplatních páskách neexistující vojáky bojující proti teroristům a zmizely i peníze na vojenské vybavení. Navíc za vlády Buhariho vypukly rozsáhlé ozbrojené střety mezi pastevci a usedlými zemědělci na severozápadě země, které dle některých zpráv nepřežilo už víc lidí než tažení islamistů.

Zhoršila se i ekonomická situace Nigérie.The Economist uvádí, že za vlády Buhariho se nezaměstnanost zvýšila z 8,2 na 23,1 procenta.

Pomalé koště proti miliardáři

Buhari, kterého jeho příznivci označují jako „Pan čestný“ nebo „Koště“ kvůli jeho proklamovanému boji proti korupci, sice sám žije asketickým životem, ale nechává zcela na pokoji své zkorumpované příznivce. Protikorupční tažení zatím mířilo hlavně proti jeho politickým oponentům. Buhari tvrdí, že je třeba mít trpělivost, protože jak říká staré africké přísloví, „jen trpělivý může podojit lva“. Buhariho kritici, dokonce i v jeho vlastní straně, to ale vidí jinak. Prezident je podle nich „pomalý“. Navíc používá „insekticid“ v protikorupčním boji vůči těm, kteří nejsou z jeho okruhu, a „deodorant“ vůči svým blízkým, cituje americký list The New York Times vládního senátora Shehu Saniho.

Buhariho vyzyvatel Atiku Abubakar na tom ale není o mnoho lépe. Bývalý úředník celní správy (v Nigérii proslulé jako jedna z nejzkorumpovanějších institucí) a později viceprezident se chlubí tím, že nikdy nebyl usvědčen z korupce. Americké úřady mu ale dlouhá léta bránily ve vstupu do Spojených států, protože je podezřelý ze zpronevěry desítek milionů dolarů z nigerijských ropných příjmů a údajně figuroval v korupčním skandálu amerického kongresmana Williama Jeffersona. Jefferson byl nakonec v roce 2009 odsouzen na 13 let do vězení.

Nicméně letos v lednu americké úřady konečně Abubakarovi vydaly vízum a mohl tak jako možný budoucí nigerijský prezident vycestovat do USA a setkat se s americkými zákonodárci. Abubakar po této epizodě tvrdí, že už ho Spojené státy uznávají a že má lepší recept na boj proti terorismu než Buhari. Chce investovat v oblastech, kde teď mají teroristé díky vakuu podporu, a posílit nigerijskou ekonomiku. Jeho sloganem je „Nechte Nigerijce znovu pracovat“ a slibuje rozsáhlou privatizaci. Odvolává se přitom i na své zkušenosti podnikatele, který vlastní podíly ve společnostech na výrobu nealkoholických nápojů, v logistice a provozuje i soukromou univerzitu. Jak by chtěl při privatizaci konkrétně postupovat, zatím Abubakar neoznámil. Už teď se v médiích objevují obavy, že půjde o privatizaci státního majetku do rukou jeho příznivců.

Strach z podvodů a nepokojů

Podle předvolebních průzkumů bude souboj mezi Buharim a Abubakarem velmi těsný. Zatímco Buhari má téměř jistou podporu na severu Nigérie, Abubakar má svoji volební základnu na jihovýchodě země. Hrát se tak bude o jihovýchod, kde jsou voliči zatím nerozhodnutí. Pozorovatelé se obávají volebních podvodů a nátlaku na voliče, což v minulosti vedlo po volbách k protestům a násilí. Podezření vzbuzuje už to, že prezident Buhari jmenoval do ústřední volební komise svoji příbuznou a odvolal šéfa justice, který měl rozhodovat o případných volebních stížnostech. Důležitý příznivce Atika Abubakara, bývalý president Olusegung Obasanjo, pak varoval, že případné snahy ovlivnit volby „povedou k násilí nepředstavitelných rozměrů“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud