Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejnenáviděnější muž USA jde za mříže. Na facebooku nabízel tisíce dolarů za pramen vlasů Clintonové

Nejnenáviděnější muž USA jde za mříže. Na facebooku nabízel tisíce dolarů za pramen vlasů Clintonové

Bývalého šéfa farmaceutické společnosti Turing Pharmaceuticals Martina Shkreliho poslal soud v USA do vězení. Svérázný podnikatel, který se hrdě honosí titulem nejnenáviděnějšího muže v USA, začátkem září nabídl na facebooku pět tisíc dolarů (asi 110 tisíc korun) za pramen vlasů Hillary Clintonové, což byla podle tribunálu zjevná hrozba a poslední kapka. Shkreli tak bude ve vazbě čekat na vynesení rozsudku v jiné své kauze. V lednu by se měl dozvědět trest za finanční podvody.

Shkreli se bránil, že status myslel jako satiru. Omluvil se za špatný úsudek a řekl, že nikdy nechtěl podporovat jakýkoli násilný čin. Odvolával se také na svobodu slova.

Soudkyně Kiyo Matsumotová však dospěla k závěru, že je podnikatel nebezpečný pro veřejnost. Podle ní se první dodatek americké ústavy nevztahuje na výzvu k útoku za finanční odměnu. „Existuje vážné riziko, že někdo z jeho fanoušků na sociálních sítítch nebo kdokoli další, vezme tu výzvu vážně,“ zaznělo v odůvodnění podle britského Independentu.

Ve vazbě, ze které se chtěl neúspěšně dostat, bude Shkreli čekat na verdikt v další kauze. V roce 2015 byl obžalovaný kvůli finančním podvodům ve svých investičních fondech. Okrádal i svou bývalou firmu. Jejími penězi vyplácel investory.

Soud v srpnu podnikatele usvědčil. Definitivní rozsudek, v němž by určil délku trestu, však ještě nevynesl. To by se mělo stát v lednu. Shkreli na něj dosud čekal na svobodě poté, co zaplatil kauci pět milionů dolarů (asi 110 milionů korun). O jeho sebevědomí vypovídá, že stále věří, že odejde bez potrestání.

Shkrelimu se přezdívá „nejnenáviděnější muž USA“. V roce 2015 se stal symbolem chamtivosti, když jeho firma více než padesátinásobně zvýšila cenu léku na AIDS. Nedávno vzbudil pozornost, když dražil podle svých slov jedinečné album rapového uskupení Wu-Tung Clan. Dostal za něj nabídku přesahující 1 milion dolarů (asi 22 milionů korun).

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1