Články odjinud

Nejnenáviděnější muž USA jde za mříže. Na facebooku nabízel tisíce dolarů za pramen vlasů Clintonové

Nejnenáviděnější muž USA jde za mříže. Na facebooku nabízel tisíce dolarů za pramen vlasů Clintonové

Bývalého šéfa farmaceutické společnosti Turing Pharmaceuticals Martina Shkreliho poslal soud v USA do vězení. Svérázný podnikatel, který se hrdě honosí titulem nejnenáviděnějšího muže v USA, začátkem září nabídl na facebooku pět tisíc dolarů (asi 110 tisíc korun) za pramen vlasů Hillary Clintonové, což byla podle tribunálu zjevná hrozba a poslední kapka. Shkreli tak bude ve vazbě čekat na vynesení rozsudku v jiné své kauze. V lednu by se měl dozvědět trest za finanční podvody.

Shkreli se bránil, že status myslel jako satiru. Omluvil se za špatný úsudek a řekl, že nikdy nechtěl podporovat jakýkoli násilný čin. Odvolával se také na svobodu slova.

Soudkyně Kiyo Matsumotová však dospěla k závěru, že je podnikatel nebezpečný pro veřejnost. Podle ní se první dodatek americké ústavy nevztahuje na výzvu k útoku za finanční odměnu. „Existuje vážné riziko, že někdo z jeho fanoušků na sociálních sítítch nebo kdokoli další, vezme tu výzvu vážně,“ zaznělo v odůvodnění podle britského Independentu.

Ve vazbě, ze které se chtěl neúspěšně dostat, bude Shkreli čekat na verdikt v další kauze. V roce 2015 byl obžalovaný kvůli finančním podvodům ve svých investičních fondech. Okrádal i svou bývalou firmu. Jejími penězi vyplácel investory.

Soud v srpnu podnikatele usvědčil. Definitivní rozsudek, v němž by určil délku trestu, však ještě nevynesl. To by se mělo stát v lednu. Shkreli na něj dosud čekal na svobodě poté, co zaplatil kauci pět milionů dolarů (asi 110 milionů korun). O jeho sebevědomí vypovídá, že stále věří, že odejde bez potrestání.

Shkrelimu se přezdívá „nejnenáviděnější muž USA“. V roce 2015 se stal symbolem chamtivosti, když jeho firma více než padesátinásobně zvýšila cenu léku na AIDS. Nedávno vzbudil pozornost, když dražil podle svých slov jedinečné album rapového uskupení Wu-Tung Clan. Dostal za něj nabídku přesahující 1 milion dolarů (asi 22 milionů korun).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud