Nejoblíbenějším státníkem světa je Merkelová. Němce nebere, ale ostatní ji mají radši než Trumpa | info.cz

Články odjinud

Nejoblíbenějším státníkem světa je Merkelová. Němce nebere, ale ostatní ji mají radši než Trumpa

Průzkum americké společnosti Pew Research Center údajně prokázal, že americký prezident Donald Trump se celosvětově těší nejmenší důvěře ze všech světových lídrů, včetně ruského prezidenta Putina a čínského vůdce Xi Jinpinga. Trumpovi nejvíce důvěřují lidé pouze v jediné zemi, a tou je Izrael.

Pew Research Center v průzkumu oslovil 26 000 lidí v 25 zemích světa. Respondenti měli mimo jiné zhodnotit důvěryhodnost pěti světových vůdců a posoudit roli mocností ve světové politice. Výsledek byl jednoznačný. Nejdůvěryhodnějším politikem na zeměkouli se v tomto průzkumu stala německá kancléřka Angela Merkelová. Kancléřce vyjádřilo důvěru 52 % respondentů oproti 31 % těch, kteří jí naopak nevěří.

Na druhém místě pomyslného žebříčku „světové důvěry“ se umístil francouzský prezident Macron (46 % důvěry), následovaný čínským vůdcem Xi Jinpingem (34 %) a ruským prezidentem Putinem (30 %). Poslední příčku pak obsadil americký prezident Trump, kterému vyjádřilo důvěru 27 % hlasujících oproti 70 % „nedůvěřivých“.

Vůbec nejméně fandí Donaldu Trumpovi Mexičané, mezi nimiž se prezident USA těší pouze šestiprocentní podpoře. Naopak zdaleka nejlepší pověst má Donald Trump v Izraeli, kde mu důvěřuje 69 % obyvatel, což je zdaleka nejvíc ze všech světových lídrů. V žádné jiné z 25 zemí, zařazených do průzkumu, Trump nezvítězil. Izraelce si americký prezident získal mimo jiné tím, že rozhodl o přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Angela Merkelová získala v průzku nejvíce „bodů“ v Nizozemí, kde kancléřce důvěřuje 85 % obyvatel. Následují Švédsko (82 %) a Francie (78 %). To je paradoxně větší míra podpory než v samotném Německu, kde Merkelové vyjádřilo důvěru 68 % respondentů, o 13 % méně než loni.

Nejhorší pověst má Angela Merkelová v Řecku, kde jejím schopnostem věří jen 15 % obyvatel. Poměrně nízká je míra podpory německé kancléřky i v Maďarsku (31 %) a Polsku (37 %). Českou republiku autoři průzkumu do studie nezařadili.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud