Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejoblíbenějším státníkem světa je Merkelová. Němce nebere, ale ostatní ji mají radši než Trumpa

Nejoblíbenějším státníkem světa je Merkelová. Němce nebere, ale ostatní ji mají radši než Trumpa

Průzkum americké společnosti Pew Research Center údajně prokázal, že americký prezident Donald Trump se celosvětově těší nejmenší důvěře ze všech světových lídrů, včetně ruského prezidenta Putina a čínského vůdce Xi Jinpinga. Trumpovi nejvíce důvěřují lidé pouze v jediné zemi, a tou je Izrael.

Pew Research Center v průzkumu oslovil 26 000 lidí v 25 zemích světa. Respondenti měli mimo jiné zhodnotit důvěryhodnost pěti světových vůdců a posoudit roli mocností ve světové politice. Výsledek byl jednoznačný. Nejdůvěryhodnějším politikem na zeměkouli se v tomto průzkumu stala německá kancléřka Angela Merkelová. Kancléřce vyjádřilo důvěru 52 % respondentů oproti 31 % těch, kteří jí naopak nevěří.

Na druhém místě pomyslného žebříčku „světové důvěry“ se umístil francouzský prezident Macron (46 % důvěry), následovaný čínským vůdcem Xi Jinpingem (34 %) a ruským prezidentem Putinem (30 %). Poslední příčku pak obsadil americký prezident Trump, kterému vyjádřilo důvěru 27 % hlasujících oproti 70 % „nedůvěřivých“.

Vůbec nejméně fandí Donaldu Trumpovi Mexičané, mezi nimiž se prezident USA těší pouze šestiprocentní podpoře. Naopak zdaleka nejlepší pověst má Donald Trump v Izraeli, kde mu důvěřuje 69 % obyvatel, což je zdaleka nejvíc ze všech světových lídrů. V žádné jiné z 25 zemí, zařazených do průzkumu, Trump nezvítězil. Izraelce si americký prezident získal mimo jiné tím, že rozhodl o přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Angela Merkelová získala v průzku nejvíce „bodů“ v Nizozemí, kde kancléřce důvěřuje 85 % obyvatel. Následují Švédsko (82 %) a Francie (78 %). To je paradoxně větší míra podpory než v samotném Německu, kde Merkelové vyjádřilo důvěru 68 % respondentů, o 13 % méně než loni.

Nejhorší pověst má Angela Merkelová v Řecku, kde jejím schopnostem věří jen 15 % obyvatel. Poměrně nízká je míra podpory německé kancléřky i v Maďarsku (31 %) a Polsku (37 %). Českou republiku autoři průzkumu do studie nezařadili.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1