Největší demonstrace od roku 1989. Desetitisíce Slováků demonstrovaly proti vládě Roberta Fica | info.cz

Články odjinud

Největší demonstrace od roku 1989. Desetitisíce Slováků demonstrovaly proti vládě Roberta Fica

V Bratislavě a v dalších několika desítkách měst na Slovensku a v zahraničí v pátek odpoledne vyšly desítky tisíc lidí do ulic, aby daly najevo nesouhlas s vládou premiéra Roberta Fica a podpořily nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Největší demonstrace se konala v Bratislavě, kam podle médií dorazilo na 50 tisíc lidí. Jde tak o největší demonstraci od protikomunistických mítinků v roce 1989. Premiér Robert Fico před zahájením protestů vyjádřil obavy z propuknutí násilností, demonstrace ale proběhly v poklidu. 

„Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi,“ řekli z pódia bratislavské demonstrace její organizátoři, občanští aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.

Demonstranti shromáždění křičeli „Dost bylo Fica“ nebo „Odstoupit, odstoupit“. Mnozí přišli s transparenty s nápisy jako například „Pozor, padá vláda“ nebo „Chceme slušné Slovensko“. Řada z nich stejně jako během takzvané sametové revoluce v roce 1989 cinkala klíči nebo používala řehtačky.

Záznam protestu v Bratislavě:

Z pódia vystoupili s projevem zástupci novinářů, učitelů, pracovníků sociálních služeb či herců, ale například i sestra zavražděného novináře Kuciaka. „Chci vám všem říct jedno velké děkuji. Děkuji za to, že jste tady, že se zajímáte a za to, že vám to není jedno. Ani Martince a Jankovi to nebylo jedno,“ řekla Mária Kuciaková, po jejímž vystoupení dva odpověděl dlouhým potleskem.

Potlesk si vysloužil také odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. „Možná jsme se naučili být lhostejní, naučili rezignovat při těch všech kauzách a skutcích, které se staly, či nestaly. Ale aby zabití člověka prošlo vedle nás a ztratilo se v čase, to by znamenalo, že jsme morálně rozvrácení,“ řekl z pódia oblíbený slovenský duchovní Bezák.

Stejně jako před týdnem i tentokrát se po skončení shromáždění v centru Bratislavy přesunulo několik stovek lidí k úřadu vlády, kde zpívali státní hymnu, skandovali hesla proti Ficovi a proti vládě. Demonstranti také pověsili na oplocení úřadu vlády více transparentů či plakátů, například s nápisy „Mafie odstoupit“ či „Fico je korupce“.

Občanské protesty nepřímo zpochybnil premiér Robert Fico, který dnes varoval pro útoky na veřejné budovy. „Pravděpodobnost útoků podle informací, které máme ze zpravodajského prostředí, může být poměrně velká. Před úřadem vlády jsme zaznamenali hromady dlažebních kostek,“ řekl Fico po schůzce bezpečnostní rady státu. Dodal, že vláda chce ochránit ty, kteří se klidným způsobem chystají na demonstracích projevit svůj názor.

Na možné narušení veřejného pořádku během demonstrací již ve čtvrtek upozornil také slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, podle kterého se na protesty chystá také takzvané tvrdé jádro fanoušků fotbalových klubů. Slovenská policie ohlásila mimořádná bezpečností opatření.

Ke klidnému průběhu protestu vyzval demonstranty slovenský prezident Andrej Kiska, který se neúspěšně pokoušel uklidnit rozjitřené emoce deklarací, kterou měl kromě něho podepsat i premiér Robert Fico a předseda parlamentu Andrej Danko. Představitelé se měli také v deklaraci zavázat, že klidné protesty občanů nebudou označovat za pokus o převrat, který je řízen ze zahraničí. V tomto duchu se totiž premiér Fico v uplynulých dnech vyjadřoval. K sestavení deklarace kvůli sporům o formulace ale nakonec nedošlo. 

Proti použití násilí se vymezili také organizátoři demonstrací - občanští aktivisté, jež stáli za vzpomínkovými shromážděními za Kuciaka a Kušnírovou, které se konaly před týdnem na Slovensku i v zahraničí a kterých se zúčastnily tisíce lidí. Vybídli veřejnost, aby během protestu respektovala jejich pokyny a také pokyny policie. 

Demonstrovalo se i v zahraničí. V australském Sydney lidé nesli malé transparenty s hesly „#All for Jan“ (Všichni za Jana). Stovky lidí také dnes zaplnily prostor před slovenským velvyslanectvím v Praze. Přinesli si transparenty s nápisy „Nastal čas pre slušných ludí“, „Vrah Fico“ nebo „Fico už ma Sörös“ v narážce na to, že slovenský premiér Robert Fico kritizoval prezidenta Andreje Kisku za loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem. Na akci vystoupilo několik řečníků a lidé skandovali „Chceme slušnou vládu“ či „Fico do basy“.

Organizátoři uvedli, že současnou situaci na Slovensku považují za mimořádně závažnou. Fico i ministr vnitra Robert Kaliňák podle nich pohrdají názory lidí, kteří demonstrovali v ulicích, a tím znevažují i vraždu Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Fico dnes prohlásil, že v souvislosti s protesty, které se dnes konají v desítkách slovenských měst, hrozí útoky na veřejné budovy. V uplynulých dnech občanské protesty zpochybňoval.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud