Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Někdy přemýšlím, že nabourám auto, abych nemusel do práce.“ Učitele v Británii drtí stres a vyhoření

„Někdy přemýšlím, že nabourám auto, abych nemusel do práce.“ Učitele v Británii drtí stres a vyhoření

Malé platy, drzé děti i nedostatek volna. To jsou faktory, které často vedou britské kantory k myšlenkám na sebevraždu. Podle posledních průzkumů jeden z deseti učitelů ve Spojeném království užívá antidepresiva. A mladí vyučující často zvažují, že z oboru odejdou dřív, než je to bude stát duševní i fyzické zdraví.

Průzkum o pracovních podmínkách kantorů provedla britská odborová organizace učitelů NASUWT. Z výsledků mimo jiné vyplývá, že 60 % zaměstnanců školství potvrzuje, že práce měla v uplynulém roce vliv na jejich duševní zdraví. Mnoho z nich uvedlo, že kvůli depresím sahají po alkoholu, lécích nebo jiných drogách. 10 % učitelů bere dlouhodobě antidepresiva.

Často přemýšlím nad sebepoškozováním nebo si představuji, že se vybourám v autě, abych už nemusel do práce," uvádí dle webu Independent anonymně jeden z učitelů. Jiný potvrzuje, že v uplynulé době několikrát pomýšlel na sebevraždu. Za přílišným tlakem i stresem může údajně stát také krize ve školství, které láká čím dál méně uchazečů. Učitelů je málo a mají víc práce.

Jiný výzkum z loňského týdne dle Independentu odhalil další alarmující čísla. Až polovina mladých vyučujících prý zvažuje, že odejde z oboru dřív, než je to bude stát zdraví. Jsou prý často tlačeni k tomu, aby pracovali až 60 hodin týdně a pro 85 % z nich je těžké najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Předsedkyně odborů NASUWT Chris Keatesová ale navrhuje alespoň částečné řešení komplikované situace. Je zjevné, že práce až příliš ovlivňuje život učitelů. Všechny školy by měly poskytovat první psychologickou pomoc, a to nejen pro kantory, ale i pro studenty," uvádí Keatesová. Podle ní špatné duševní rozpoložení navíc dlouhodobě zabraňuje učitelům podávat dobré výkony a učit děti nejlépe, jak dovedou. Zhoršeným psychickým stavem kantorů tak ve výsledku trpí i sami žáci.

Lepší než následná péče je ovšem prevence. Keatesová by chtěla, aby na situaci ve školství zareagovala vláda, která by se pokusila zabránit přetěžování zaměstnanců a snížila dopady stresu a riziko vyhoření, které je v této profesi velmi časté.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744