Články odjinud

Neklid v Súdánu: Prezident Bašír na rok vyhlásil výjimečný stav a rozpustil vlády

Neklid v Súdánu: Prezident Bašír na rok vyhlásil výjimečný stav a rozpustil vlády

Dlouholetý súdánský prezident Umar Bašír dnes rozpustil ústřední vládu i jednotlivé regionální vlády. V zemi vyhlásil výjimečný stav, který bude platit rok. Vyzval též parlament, aby nehlasoval o ústavních změnách, které mu měly umožnit kandidovat na nejvyšší post i v roce 2020, uvedly světové agentury.

Bašír, který se dostal k moci v důsledku puče v roce 1989, v poslední době čelí nejsilnějším protestům za svou třicetiletou vládu. Představitelé opozice vyzývají hlavu státu k odstoupení.

V důsledku protivládních protestů odmítl minulou sobotu příslušný parlamentní výbor sepsat návrh ústavních změn, které ještě loni v prosinci podporovala většina zákonodárců. Bašírovi tak hrozilo, že v roce 2020 už kandidovat nebude moci.

Protesty doprovázelo i samotného vyhlášení výjimečného stavu, pořádkové síly je rozehnaly za pomoci slzného plynu. Opozice vyzvala své příznivce k dalším demonstracím.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud