Nekompromisní verdikt OSN: Barma se chtěla Rohingů nadobro zbavit, brutální kampaň je měla zcela vymazat z historie | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nekompromisní verdikt OSN: Barma se chtěla Rohingů nadobro zbavit, brutální kampaň je měla zcela vymazat z historie

Nekompromisní verdikt OSN: Barma se chtěla Rohingů nadobro zbavit, brutální kampaň je měla zcela vymazat z historie

Tažení barmských bezpečnostních sil proti Rohingům bylo naplánováno tak, aby příslušníci tohoto menšinového etnika byli nejen vyhnáni z Barmy, ale aby se tam také již nemohli vrátit. Uvedl to ve své nové zprávě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle úřadu barmští vojáci za tímto účelem úmyslně vypalovali domy, ničili pole a zásoby potravin a zabíjeli či odváděli dobytek Rohingů. Od 25. srpna přišlo do Bangladéše zhruba 515.000 rohingských uprchlíků.

Násilnosti, zahrnující vraždy, mučení a znásilňování nezletilých, podle UNHCR začaly již před 25. srpnem, kdy rohingští povstalci zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Barmská armáda opakuje, že operace proti Rohingům byla zahájena v reakci na povstalecké útoky.

„Barmské bezpečnostní síly úmyslně ničily majetek Rohingů, vypalovaly jejich obydlí a celé vesnice v Arakanském státě na severu země, nejen aby hromadně vyhnaly jejich obyvatele, ale také aby zabránily prchajícím Rohingům vrátit se v budoucnu do svých domovů,“ uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Zpráva UNHCR vychází z 65 rozhovorů s rohingskými muslimskými běženci, kteří z převážně buddhistické Barmy utekli před násilím do sousedního Bangladéše. V některých případech byly rozhovory vedeny s jednotlivci, v jiných případech se skupinami až 40 lidí, takže oslovených byly podle agentury AFP stovky.

„Brutální útoky na Rohingy v severní části Arakanského státu byly organizované, koordinované a systematické,“ konstatoval UNHCR. Podle zprávy se represe zvlášť zaměřily na učitele, kulturní a náboženské osobnosti a vůdce rohingských komunit, aby „byly vymazány dějiny a kultura Rohingů, jakož i obecné povědomí o tomto etniku“. „Byla rovněž vyvíjena snaha zlikvidovat jakékoli významné objekty v krajině tak, aby Rohingové v případě návratu nenašli nic než pustou, nepoznatelnou zemi.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.