Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nelegální obchod s americkými zbraněmi v Sýrii kvete. Takto si je teroristé prodávají přes mobil

Nelegální obchod s americkými zbraněmi v Sýrii kvete. Takto si je teroristé prodávají přes mobil

Mobilní aplikace pomáhají lidem čím dál častěji zbavit se nechtěných věcí, nebo naopak něco výhodně koupit. Nevyužívají je pouze ti, kteří se chtějí rozloučit se starou pračkou, ale i teroristé, kteří potřebují sehnat zbraně. Ke komunikaci a nelegálním obchodům používají aplikaci Telegram, která jim zajišťuje rychlé spojení s okolím a v uzavřených konverzacích i potřebnou anonymitu. Magazín Foreign Policy teď zmapoval černý trh se zbraněmi v Sýrii.

Černý trh se zbraněmi v Sýrii a přilehlých oblastech podle magazínu Foreign Policy doslova vzkvétá. Umožňují to i moderní chatovací aplikace, díky kterým lze snadno a rychle nabídnout či sehnat jakoukoli zbraň – to vše pod žádanou rouškou anonymity. Nejvíce se podobné obchody uskutečňují v provincii Idlib. Sehnat lze přitom v podstatě cokoli od samopalu až po tank, jak redaktoři serveru důkladně zmapovali.

Velkou část nelegálně prodávaných zbraní přitom paradoxně do regionu přivezli Američané. Dle původního plánu prezidenta Baracka Obamy chtěla americká armáda cvičit v oblasti místní obyvatele, kteří by pomohli při bojích s takzvaným Islámským státem. Toto zásobování trvalo až do října 2015, kdy Obama dodávky zastavil, protože se jednalo o fiasko. USA do programu investovaly půl miliardy dolarů ale vycvičily méně než 150 bojovníků, kteří síle džihádistů nemohli konkurovat.

Jak přitom vzrůstala moc IS, který obsazoval další a další území, dostávaly se do rukou islamistů při dobývání pozic zbraně, které byly primárně určené proti nim. Nyní je nabízejí dokonce i online a na fotografiích, které jsou většinou pořízené na domácích kobercích, jsou vidět i sériová čísla, která potvrzují, že zbraně jsou americké. Do oblasti se ale dostaly i pušky odjinud.

Ostatně, kritika se v tomto ohledu před časem snášela i na Českou republiku a prezidenta Zemana, kterému podezření spolu s dalšími záležitostmi zavřelo dveře do Bílého domu. Krátce nato zase měly čerstvý skandál USA, když vyšlo najevo, že zřejmě nakoupily zbraně v Česku, ale v rozporu s původním ujištěním si je neponechaly a exportovaly je právě do Sýrie.

V aplikaci Telegram nabízeli uživatelé z Blízkého východu i ruské kalašnikovy. I na těchto fotografiích jsou čitelná sériová čísla. Novináři proto oslovili továrnu v Rusku s dotazem, komu zbraně s tímto označením prodala. Firma to sdělit odmítla a stejné stanovisko poskytlo i ruské ministerstvo obrany.

Kromě nelegálního prodeje zbraní a munice podobné aplikace umožňují utajené spojení a domluvu teroristů plánujících útok. Jak slibují na svých stránkách i autoři Telegramu, komunikace je kódovaná a nehrozí tak vyzrazení žádných osobních i obchodních tajemství. Lze také načasovat, aby se zprávy po určitém čase samy vymazaly.

Aplikace Telegram je na Blízkém východě z těchto důvodů oblíbená. Její autoři tak stojí před výzvou, jak se postavit k podezření, že nabízenou anonymitou jdou teroristům na ruku. Po tom, co se o aplikaci začal zajímat magazín Foreign Policy, jedno z největších vláken s nabídkou zbraní zmizelo. „Telegram netoleruje propagaci násilí,“ uvedl v reakci tiskový mluvčí Telegramu Markus Ra. Firma prý průběžně sleduje a odstraňuje potenciálně nebezpečné konverzace. I po jejím zásahu na popud novinářů ale stále existovalo několik vláken, kde se zbraně nabízely dál.

Telegram není jedinou platformou, kterou zneužívají islamisté. Podobný problém řešil i Facebook nebo chatovací aplikace WhatsApp. Dokud budou teroristé potřebovat zbraně a budou mít připojení k internetu, nedá se pravděpodobně takovému zneužívání technologií zabránit. Jakmile jedna konverzace zmizí, vzniknou na jiné platformě obratem tři další. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744