Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nelituju toho ani na vteřinu.“ Švédský novinář převezl uprchlíka, teď jde k soudu

„Nelituju toho ani na vteřinu.“ Švédský novinář převezl uprchlíka, teď jde k soudu

„Vezměte mě s sebou!“ prosil patnáctiletý Abed švédského novináře Fredrika Önnevalla, který v Řecku spolu s kameramanem a tlumočníkem právě natáčel televizní dokument o uprchlické krizi. Nevěděli, jak na prosbu zareagovat, nakonec ale mladíka vzali do auta. Teď kvůli tomu stojí před soudem.  

 

„Když dostanete takto přímou otázku, co byste dělali?“ ptá se Önnevall s tím, že jedinou možností bylo říct, že to zkusí. A to také udělal. Nyní žije mladý Abed šťastný se svou rodinou ve Švédsku a s novinářem jsou stále v kontaktu.

Dokument byl odvysílán v roce 2015, kdy bylo společenské klima ve Švédsku naladěné na úplně jiné vlně. Během začátků migrační krize bylo Švédsko otevřenou zemí a tamní obyvatelé vyjadřovali běžencům nekonečný soucit. Důkazem jsou i počty přijatých uprchlíků – během roku 2015 švédská vláda otevřela dveře celkem 167 tisícům žadatelů o azyl.

Od té doby se ale nálada rapidně změnila. Před rokem Švédsko uzavřelo své hranice s Dánskem, azylová střediska se stala terčem žhářů a loni na podzim začaly tamní úřady deportovat mladé Afghánce zpět do rodné vlasti.

„Situace je mnohem horší – lidé už nejsou tak přátelští,“ popisuje atmosféru ve švédské společnosti Susana Udvardiová z tamní skupiny pro ochranu uprchlíků Act of Integration. „Máme spoustu smutných případů osob, které byly poslány zpět – mladých Afghánců, kteří si uvědomili, že už pro ně není naděje,“ dodává.

Švédský soud čeká v případu Önnevalla těžké rozhodnutí: jde o pomoc člověku v tísni nebo trestný čin pašování lidí, který by měl být potrestán? Jisti si nejsou ani právníci, Udvardiová má ale jasno. „Proč to proboha dělají? Je zřejmé, že nebyli pašeráky lidí, protože to nedělali kvůli penězům, ale z humanitárních důvodů,“ tvrdí.

Přestože ho podání pomocné ruky mladému uprchlíkovi poslalo před soud, svého rozhodnutí Önnevall nelituje. Udělal by to znovu? „To je těžká otázka. V případě Abeda bych si vyvodil stejný závěr. Byl jsem si vědom toho, za jakou cenu mu pomáhám. A jestli lituji? Ani na vteřinu,“ říká švédský novinář.  

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744