Němci hledají stovky islamistů. Mohli se ze země rozutéct po Evropě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci hledají stovky islamistů. Mohli se ze země rozutéct po Evropě

Němci hledají stovky islamistů. Mohli se ze země rozutéct po Evropě

Německé úřady hledají a nemohou najít několik stovek islamistů, vyplývá z vládní odpovědi na interpelace strany Zelených. Aktuálně jsou u našeho západního souseda vydány zatykače na 351 islamistů, což je meziroční nárůst o 32 procent, informovala německá televize NDR. 

Podle odpovědi na interpelaci je jen malá část „ztracených“ islamistů hledaná kvůli podpoře terorismu, další jsou v hledáčku úřadů například za drogovou kriminalitu, ublížení na zdraví či přepadení. To však podle strany Zelených není důvod ke zmírnění obav. „Pokud se podíváme na teroristické útoky z minulosti, tak jejich strůjci vždy měli podobný charakter – útočník byl známý policii a v rejstříku měli drobný záznam,“ říká Irena Mihaličová, tisková mluvčí zelených.

To byl třeba i případ posledního velkého útoku, který se odehrál ve Velké Británii. Útočník Churám Butt dokonce účinkoval v dokumentu televizní stanice Channel 4 nazvaném Džihádisté od vedle, v jednom z parků se snažil radikalizovat mládež. 

Podle německých úřadů jsou hledaní islamisté buď v zahraničí, nebo je jejich místo pobytu neznámé.

„Počet hledaných islamistů, kteří se nacházejí v Německu sice nemusí být velký, nicméně bezpečnostní složky mají povinnost je najít a postavit před spravedlnost co nejrychleji,“ řekla Miklovičová.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.