Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci jednají v Moskvě o ukončení unijních sankcí. S Putinem se setká Bavor Seehofer, po něm Merkelová

Němci jednají v Moskvě o ukončení unijních sankcí. S Putinem se setká Bavor Seehofer, po něm Merkelová

Bavorský premiér Horst Seehofer dnes odletěl do Moskvy jednat o možnostech ukončení ekonomických sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině. Předseda vládní CSU se ve čtvrtek setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož brzy poté navštíví i kancléřka Angela Merkelová.

„Nechci žít ve světě, který se vzájemně přetahujeme sankcemi,“ řekl Seehofer před odletem z Mnichova. Zároveň je ale podle něj jasné, že sankce uvalené na Moskvu kvůli ruské anexi Krymu nemohou být ukončeny "za každou cenu," nýbrž že "pro to musí Rusové také něco udělat". Zde má na mysli hlavně úplnou realizaci dohody z Minsku o trvalém příměří mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty v Donbasu.

Seehofer se s Putinem setkal naposledy loni v únoru. Tehdy ale jeho výzva k postupnému zrušení oboustranných sankcí vyvolala na Západě nevoli. Dnes už ale stejný názor prosazuje i sociálnědemokratický ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který byl v Moskvě před týdnem.

Seehofer zdůraznil, že svou cestu konzultoval s šéfkou vlády Merkelovou (CDU). „Kancléřka Putina v dohledné době také navštíví,“ oznámil podle agentury DPA.

Rusko patří spolu se Spojenými státy k nejdůležitějším obchodním partnerům Německa. Se Seehoferem proto jede do Moskvy i početná delegace podnikatelů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1