Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci jsou proti sjednocování rodin uprchlíků. Příbuzné si chtějí přivést stovky tisíc azylantů

Němci jsou proti sjednocování rodin uprchlíků. Příbuzné si chtějí přivést stovky tisíc azylantů

Podle studie deníku Bild je většina Němců proti opětovnému sjednocování rodin uprchlíků ve Spolkové republice. Proti se v anketě postavilo 58 procent respondentů. Právě spojování rodin bylo v minulosti častým argumentem kritiků, kteří se obávali další migrační vlny, ve které by rodinní přislušníci přišli za jednotlivými migranty.Lidé, kterým je v Německu přiznán uprchlický azyl, mají podle německých směrnic právo na to, aby si do země za jistých podmínek přivedli i své rodinné příslušníky. A právě to je trnem v oku některým Němcům. Počet takových žádostí se totiž v posledních letech zvyšuje, jen od roku 2015 jich bylo 230 tisíc.

Podle ankety je proti znovu sjednocování uprchlických rodin více žen (62 procent) a více východních Němců (67 procent) než západních Němců (56 procent).

Pohledy na tuto tématiku se různí i podle politických názorů. Například proti znovusjednocení se postavilo 95,8 procent voličů protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) a 67 procent Svobodné demokratické strany (FDP).

V Německu se 24. září konají parlamentní volby a téma uprchlíků bude jednou z klíčových otázek v politické kampani. Favorizovaná kancléřka Merkelová, která usiluje o čtvrté funkční období, v posledních týdnech dala najevo, že nehodlá nijak měnit své postoje v citlivém tématu. Mimo jiné hájila své rozhodnutí z roku 2015 přijmout uprchlíky a uvedla, že by ho udělala znovu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1