Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci protestují proti úspěchu AfD. Naplno vyhřezly rozdíly mezi východem a západem země

Němci protestují proti úspěchu AfD. Naplno vyhřezly rozdíly mezi východem a západem země

Nečekaný úspěch Alternativy pro Německo (AfD) vyhnal do ulic tisíce Němců. Po oznámení odhadů výsledků voleb, v nichž AfD dostala 12,6 procenta hlasů, demonstrovali proti nárůstu vlivu extrémní pravice. Vysoký zisk strany ale ukazuje i jiné šrámy. Německo stále nepřekonalo rozdíly z dob studené války.

Je to nevídaný úspěch a nic na něm nemění ani fakt, že na AfD nebude mít s největší pravděpodobností podíl na vládě. Populistické straně kritizující vládní imigrační politiku a Evropskou unii uvěřilo více než 12 procent Němců.

Tisíce jiných ale v obavě z plíživé ztráty charakteru své země vyrazily ještě v neděli večer do ulic. V centru Berlína na náměstí Alexanderplatz se jich sešlo asi 700. Křičeli hesla jako „Rasismus není alternativa“ „AfD je spolek rasistů“ nebo „Pryč s nacisty“.

Smutný den historie

„Myslím, že zvlášť v dobách jako je tato, je velice důležité vystoupit proti rasismu a xenofobii a proti krajně pravicovým ideologiím, za kterými AfD bohužel stojí,“ prohlásila pro televizi Deutsche Welle 22letá Lisa.

Podobné protesty se odehrály například v Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Frankfurtu, Mnichově a dalších městech. Demonstrace se neobešly bez incidentů. Podle agentury Reuters v Berlíně házeli protestující předměty na balkón, kde stáli příznivci AfD.

„Nikdy jsem si nemyslel, že AfD může získat tolik. Je to smutný den pro Německo, zvlášť když se ohlédneme do naší historie,“ cituje CNN 25letého berlínského demonstranta Juliuse.

Jak ukazují volební výsledky, historie není zapomenuta a výrazně ovlivňuje i německou současnost. Byť se Julius odkazoval spíše na nacismus, důležitější pro pochopení úspěchu AfD jsou mnohem čerstvější dějiny.

Východ a západ stále existují

List Morgenpost přinesl detailní inforgrafiku, která zobrazuje, jak volby dopadly v jednotlivých regionech. Z nich vyplývá, že AfD bodovala hlavně na území bývalé NDR, kde končila převážně na druhém místě za vítěznou CDU. V některých oblastech Saska u hranic s Českem dokonce zvítězila.

Mapa odpovídá nedávnému zjištění televize Deutsche Welle, které ukázalo, že strach z migrace není rozhodně jediným faktorem, který žene Němece do náruče nacionalistů. „Myslím, že dělají více než ostatní, než sociální demokraté. Merkelová nic nedělá,“ konstatovala Ivonne Dittmannová, obyvatelka města Pasewalk v někdejší východní části země.

Rozdělení na východ a západ přetrvává i 27 let po sjednocení. Velká část obyvatel bývalé NDR se cítí poražená. Mzdy jsou tu výrazně nižší než v západních zemích a pracovních příležitostí po pádu komunismu ubylo.

„Úspěch AfD v této části Německa pramení z beznaděje, touhy po jednoduchých řešeních a lepšího živobytí. Je tu stále mentalita NDR a málo možností,“ popisuje Brit Bußová, sociální pracovnice z katolické organizace Caritas.

Dříve díky tomu bodovala postkomunistická Levice, nyní její voliče sbírá AfD. A nové koště zatím mete daleko lépe než jeho stará marxistická verze. I proto Merkelová v povolební řeči zdůraznila, že primárním úkolem bude přetáhnout voliče nacionalistů zpět. „Budeme muset vyhrát zpátky hlasy, které získala AfD a to tím, že vyřešíme jejich problémy, budeme adresovat jejich starosti a místy i jejich obavy, ale získáme je zpátky i dobrou politikou.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744