Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci zadrželi podezřelého z útoku na fotbalisty Borussie. Nešlo mu o teror, ale o peníze

Němci zadrželi podezřelého z útoku na fotbalisty Borussie. Nešlo mu o teror, ale o peníze

Německá policie v souvislosti s nedávným útokem na autobus s fotbalisty Dortmundu zadržela osmadvacetiletého německého Rusa, kterého z činu podezřívá. S odvoláním na německou prokuraturu o tom dnes informovala agentura DPA.

Úřady vedly zadrženého již dlouho v patrnosti, napsal deník Rheinische Post s tím, že to nebyl extremista, protože jednal z chamtivosti. Svým činem chtěl způsobit pád akcií bundesligového klubu a vydělat na něm. To se mu povedlo, akcie klubu po útoku oslabily přibližně o dvacet eurocentů na 5.49 eura.

Zadržený Rus podle prokuratury v den útoku získal opce na akcie Borussie se splatností 17. června. Obchod byl uskutečněn přes internet z hotelu, odkud autobus s hráči odjel, prokuratura se tak domnívá, že muž spekuloval na propad kurzu. Zadržený v hotelu pobýval od počátku dubna a ze svého podkrovního pokoje měl výhled na budoucí dějiště atentátu.

Autobus s fotbalisty Dortmundu minulý týden cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Fotbalisté dortmundského klubu při bombovém útoku na svůj autobus nejspíš měli obrovské štěstí a jen o vlásek unikli velké tragédii. Kdyby nálož explodovala o vteřinu dřív, byly by pravděpodobně i oběti na životech, uvedl Bild am Sonntag. „Kdyby tříštivé bomby byly odpáleny o pouhou vteřinu dříve, dostal by autobus z boku přímý zásah. To by určitě mělo za následek těžká zranění a možná i mrtvé,“ citoval list nejmenovaného vyšetřovatele Spolkového kriminálního úřadu.