Články odjinud

Německá islamistka Linda chce domů, není to ale tak snadné. 3 možné scénáře její další budoucnosti

Německá islamistka Linda chce domů, není to ale tak snadné. 3 možné scénáře její další budoucnosti

„Jediné, co chci, je odejít. Chci se dostat pryč od války, daleko od zbraní a hluku,“ tvrdí prý zdrcená 16letá Linda z Německa, která odjela do Iráku bojovat za Islámský stát (IS). Všeho teď údajně lituje a chce se vrátit zpět do Německa ke svojí rodině. Je ale pravděpodobné, že se ještě někdy podívá domů?

Lindu objevili iráčtí vojáci v tunelech pod Mosulem začátkem července. V posledních dnech bojů o jednu z hlavních bašt islamistů se mnohé nevěsty džihádistů pokoušely dostat pryč. Podle dostupných svědectví to ale nebyl Lindin případ. Když ji vojáci našli, seděla prý u svého mrtvého muže, v rukou svírala dítě a nepokoušela se utíkat. Společně s ní našli v chodbách pod městem ještě další manželky bojovníků IS ze Západu. Byly mezi nimi čtyři Němky, Francouzky i Belgičanky. Jejich osud je nyní nejasný, stejně jako ten Lindin. Co se nyní může stát?

Linda zůstane v Iráku, prokáží jí aktivní účast v bojích

Přestože 16letá Němka se chce vrátit do své rodné země, není to tak jednoduché. Přestože nyní, když leží v bagdádské nemocnici, je prý už v kontaktu s německými diplomaty, Irák nemá zatím s Německem žádnou dohodu o vydávání vězňů, a jde proto o bezprecedentní situaci.

Záleží především na tom, zda Lindě, která před svým útěkem z Německa konvertovala k islámu, prokáží aktivní členství v řadách bojovníků IS. Již dříve se psalo, že dívka byla přední ostřelovačkou IS a má na svědomí několik životů. Mnohé manželky džihádistů ale často slouží svým mužům jen k sexu a zajišťování chodu domácnosti.

Pokud by Lindě prokázali aktivní účast v teroristické organizaci a nevydali ji do Německa, hrozí ji až trest smrti. Ten ale mohou vykonat, až jí bude 22 let, čekalo by ji tak nejméně dalších šest let za iráckými mřížemi.

Linda se vrátí do Německa, pokusí se vrátit do normálního života

Přestože žádný podobný případ se v minulosti nestal a diplomaté obou zemí tak nemají precendens, který by mohli následovat, je možné, že dívka by se mohla vrátit zpět do Německa. V její prospěch může přispět i nízký věk, kterým mohou diplomaté operovat, i lítost, kterou dívka po zatčení do médií potvrdila. Navíc je od loňského roku nahlášená jako pohřešovaná, Irák by ji tedy pravděpodobně mohl vrátit rodičům.

Lindina rodina si přeje její návrat, je tedy pravděpodobné, že by doma měla zázemí, díky kterému by případná rekonvalescence mohla probíhat snáze. I v případě vydání do své domovské země ale Linda zřejmě skončí opět před soudem. Zde by jí nehrozil trest smrti, ale odsouzení za členství v teroristické organizaci. Vše nicméně záleží na důkladném vyšetření její skutečné role v řadách IS s přihlédnutím k možnému zmanipulování a jejímu nízkému věku.

Linda zůstane v Iráku, může se bát pomsty

Pokud soud neprokáže, že dívka se aktivně účastnila bojů, ani tak není jisté, že se dostane zpět domů. Právě proto, že podobná situace zatím nikdy nenastala, nedá se odhadovat, nakolik budou iráčtí soudci a diplomaté ochotní manželku džihádisty propustit. Pokud by Linda zůstala v Mosulu, mohla by jí hrozit pomsta od rodin obětí IS.

Irácká armáda nyní manželky islamistů a jejich děti umisťuje do speciálních sběrných táborů. Zde údajně čelí šikaně a mají strach z odplaty, která by mohla přijít od rodin těch, kteří džihádisté během tří let trvajícího chalífátu popravili. Podle organizace Human Rights Watch nyní zemí putují desítky osamělých mstitelů, kteří hledají vrahy svých příbuzných a při cestě zabíjejí všechny islamisty, kteří se jim připletou do cesty. Vzrůstá také počet veřejných lynčů.

Pokud by dívka zůstala v podobném prostředí, je nepravděpodobné, že by u ní mohlo dojít k rekonvalescenci a návratu do normálního života. Naopak, po prožitých příkořích a šikaně by se z dítěte, které v tunelu chovala v náručí a o kterém se stále neví, zda je její, mohl stát další mstitel a džihádista další generace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud