Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německá policie zatkla Syřana, který prý plánoval útok v Berlíně

Německá policie zatkla Syřana, který prý plánoval útok v Berlíně

Německá policie údajně podlě německé tiskové agentur DPA zatkla 17letého syrského mladíka, který prý plánoval sebevražedný teroristický útok v Berlíně.

Policie údajně mladíka zatkla v Braniborsku, potvrdil to ministr vnitra Karl Heinz Schröter. Další podrobnosti včetně toho, jak měl plánovaný útok vypadat, zatím není jasné.

Policejní zátah se skutečnil na severovýchodě spolkové země Braniborsko. Podle Schrötera poslal Syřan své matce elektronickou zprávu, ve které se o plánovaném atentátu přímo zmínil.

Schröter upřesnil, že vyšetřovatelé přišli na stopu mladíka díky upozorněním z jiných německých spolkových zemí. Reuters s odkazem na policii uvedl, že Syřana, který žádal v Německu o azyl, nahlásili úřadům členové jeho rodiny.

Mladík se údajně dle BBC dostal do Německa jako uprchlík v roce 2015. Nyní bydlel v ubytovně pro mladistvé běžence bez příbuzných v Uckermarku. Dříve s ním prý policie neměla žádné problémy. Nyní jej policisté podrobují výslechu a prohledávají jeho pokoj. 

Německo se loni opakovaně stalo terčem islamistických atentátů. Ten nejhorší se stal v prosinci, když při útoku na vánoční trh v Berlíně zemřelo 12 lidí včetně jedné Češky. Další desítky lidí utrpěly zranění.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1