Německá vláda chce do vlasti přivést děti bojovníků IS. Je to nebezpečné, varuje šéf zpravodajců | info.cz

Články odjinud

Německá vláda chce do vlasti přivést děti bojovníků IS. Je to nebezpečné, varuje šéf zpravodajců

Německá vláda chce zpátky do země přivést děti německých členů samozvaného Islámského státu, kteří bojovali v Sýrii. Nejméně šest dětí včetně miminek je v současné době drženo v Iráku. Někteří se však domnívají, že to není dobré rozhodnutí. Informoval o tom německý deník Süddeutsche Zeitung. 

Diplomaté společně s německým ministerstvem zahraničí požádali iráckou vládu o vydání zadržených dětí německých občanů, kteří jsou členy samozvaného Islámského státu. Nejméně šest dětí je v současné době se svými matkami ve vyšetřovacích nebo zadržovacích střediscích v Iráku. Informace shromáždil německý deník Süddeutsche Zeitung a veřejnoprávní vysílání NDR a WDR.

Ministerstvo zahraniční zdůvodnilo rozhodnutí vrátit děti zpátky do německých domovů tím, že povinností Německa je chránit vlastní občany. Zároveň odkazovalo i na humanitární důvody. Argumentovalo tím, že o děti bude lépe postaráno jejich příbuznými v Německu než cizími lidmi v zadržovacích střediscích.

Diplomaté dokonce matky s dětmi v zadržovacích střediscích navštívili. Matky je měly údajně požádat, aby jejich děti dopravili domů. Irácké úřady se však doposud v této záležitosti nerozhodly.

Ženy byly zatčeny poté, co irácké síly získaly zpět území Islámského státu, které teroristická organizace dříve nazvala svým chalífátem. Děti původně do Sýrie přivezly německé matky poté, co se zavázaly k oddanosti Islámskému státu, nebo se děti už narodily v konfliktní zóně, kde obdržely jen rodný list. Jelikož jsou jejich matky Němky, mají tyto děti nárok na německé občanství.

Ministerstvo zahraničí rovněž diskutovalo o možných bezpečnostních otázkách, pokud by děti byly navráceny zpět do vlasti. Bezpečnostní agentury nevidí problém u miminek nebo velmi malých dětí, protože ty mohou být traumatizovány, ale nikoli radikalizovány. Ovšem mají starosti o starší děti. Hans-Georg Maassen, šéf německé domácí zpravodajské agentury, uvedl, že děti bojovníků Islámského státu představují možné nebezpečí pro německou společnost, protože žily v islamistických ideologiích. „Mohlo by to tady vytvořit novou generaci džihádistů,“ cituje Maassena Süddeutsche Zeitung.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud