Německo deportovalo do severní Afriky rekordní počet žadatelů o azyl | info.cz

Články odjinud

Německo deportovalo do severní Afriky rekordní počet žadatelů o azyl

Heslo Refugees welcome už neplatí. Německá vláda naopak usiluje o to, aby tři státy severoafrického Maghrebu byly zařazeny na seznam takzvaných bezpečných zemí. Zrychlilo by se tím azylové řízení s žadateli o azyl, podobně jako je tomu u řady států Balkánu.

Německo vypovídá stále více běženců do Maroka, Tuniska a Alžírska. V pátek o tom informoval deník Rheinische Post s odkazem na údaje spolkového ministerstva vnitra. Loni se do těchto tří severoafrických zemí vrátilo z Německa o 35 procent více běženců než v roce předešlém.

Německo deportovalo loni do zemí Maghrebu celkem 1973 žadatelů o azyl, zatímco v roce 2017 jich bylo 1389. Deník udává, že počet deportovaných se téměř 14krát zvýšil oproti roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize.

Z výše jmenovaných tří zemí zažilo nejvyšší nárůst deportovaných žadatelů o azyl Maroko, kam se loni vrátilo 826 lidí.

Více se vrací i Rusů a Afghánců

Ministerstvo vnitra upozornilo, že podobný trend ve vracení běženců do zemí jejich původu se týká i dalších afrických států, například Ghany a Gambie. Počet deportovaných ale vzrostl i v případě Ruska, kam Berlín vrátil 422 lidí oproti 184 v roce 2017.

Počet deportovaných se zvýšil i do Afghánistánu, přestože tato země je ze značné části ovládána fundamentalistickým hnutím Taliban a teroristické útoky jsou zde na denním pořádku. I zde se počet lidí poslaných zpět zvýšil ze 121 na 284.

Německá vláda se v minulém týdnu snažila zařadit tři severoafrické státy na seznam tzv. bezpečných zemí, aby dosáhla zrychlení azylové procedury – jde o státy, jejichž občané získávají azyl v Německu jen výjimečně. Kvůli odporu Zelených se jí to ale nepodařilo a návrh uvízl v parlamentu.

V současné době na seznamu podle serveru Deutsche Welle figurují všechny státy Evropské unie, Ghana, Senegal, Srbsko, Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina, Albánie, Kosovo a Ćerná Hora. Za bezpečné vláda považuje i některé oblasti Afghánistánu, pro celou zemi to ale neplatí.

Tříletý trest znamená automatickou deportaci

Kromě lidí, kterým úřady odmítnou udělit azyl, jsou podle zákona deportováni i žadatelé, kteří se v zemi dopustí trestného činu a jsou odsouzeni nejméně k třem letům vězení. V případě, že se dopustí méně závažného zločinu a dostanou trest nižší než tři roky, není vyhoštění povinné, ale záleží na rozhodnutí imigračních úřadů. Obecně platí, že vyhošťují i lidi odsouzené na dva roky, v případech sexuálních či jinak násilných útoků pak stačí k deportaci roční trest.

Německo také v loňském roce deportovalo rekordních 8658 žadatelů o azyl do ostatních Evropských zemí, kde se poprvé na unijní půdě zaregistrovali. Téměř třetinu běženců poslal Berlín zpátky do Itálie, nikdo naopak neodcestoval do Maďarska.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud