Články odjinud

Německo letos vrátilo do jiných zemí EU více než čtyři tisíce migrantů

Německo letos vrátilo do jiných zemí EU více než čtyři tisíce migrantů

Německé úřady vrátily za prvních pět měsíců letošního roku do ostatních zemí Evropské unie na 4100 migrantů na základě unijních pravidel, podle nichž by měl uprchlík o azyl požádat v zemi, do níž jako první vstoupil. Za celý loňský rok vrátilo Německo takto do jiných zemí EU asi 7100 migrantů, z toho téměř třetinu do Itálie. Informoval o tom dnes německý deník Süddeutsche Zeitung, který se odvolává na zprávu spolkové vlády.

Takzvaná dublinská pravidla stanoví, že azylové řízení má zahájit země, v níž uprchlík poprvé o azyl požádal nebo v níž prokazatelně poprvé vstoupil na území EU. Podle verdiktu Soudního dvora EU z letošního ledna ale migranta po ilegálním vstupu do unie nelze do prvního unijního státu poslat zpět automaticky. Daná země musí podat u úřadů prvního státu žádost o jeho opětovné přijetí.

Deník Süddeutsche Zeitung dnes uvedl, že spolkový úřad pro uprchlíky letos do května podal většinu takových žádostí do Itálie, kam jich zaslal na 9200. Jen 1400 migrantů tam ale bylo v téže lhůtě vráceno.

O vracení migrantů vedou v Německu spor spolková kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer. Zatímco ministr vnitra chce migranty, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, vracet přímo z hranic, kancléřka to odmítá a chce najít evropské řešení. Bojí se totiž dominového efektu a faktického zániku schengenského prostoru volného pohybu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud