Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo plánuje rozšířit elitní protiteroristickou jednotku. Policisté do ní ale nechtějí

Německo plánuje rozšířit elitní protiteroristickou jednotku. Policisté do ní ale nechtějí

Hrozba teroristických útoků v Německu roste, tamní vláda proto plánuje posílit jednotku GSG 9, jejímž hlavním úkolem je právě boj s terorismem. Elitní jednotka německé policie, která vznikla v roce 1972, se má zvětšit o třetinu, má to ale háček – skupinu možná nebude mít kdo rozšířit. Plán se tak může zaseknout na nedostatku uchazečů s policejní praxí, kteří nebudou schopni splnit náročné fyzické testy. Informovala o tom německá televize Deutsche Welle.

Plán rozšířit protiteroristickou jednotku oznámil její šéf Jérome Fuchs, který zároveň přislíbil otevření její nové pobočky také v Berlíně, kde dodnes chybí. Hlavní sídlo jednotky GSG 9 se totiž nachází ve městě Sankt Augustin nedaleko bývalé západoněmecké metropole Bonnu. Díky vzniku berlínské pobočky by tak jednotka byla konečně schopná rychle reagovat na případnou teroristickou hrozbu v hlavním městě, kde riziko útoků roste.

„Pokud se podíváte na srovnatelné situace kolem teroristických útoků po celé Evropě, byla často terčem útoků hlavní města,“ vysvětlil v rozhovoru pro rádio RBB Fuchs. Důkazem zvýšené teroristické hrozby v německé metropoli se stal útok z prosince roku 2016, kdy Tunisan Anis Amri najel s kamionem do davu lidí na vánočním trhu v centru Berlína a zabil 12 lidí včetně jedné Češky.

„Je důležité, abychom byli v hlavním městě lépe připraveni. Náš cíl je jasný: GSG 9 musí být schopná rychlejších reakcí v metropoli,“ prohlásil Fuchs. Podle odborníka na boj proti terorismu Rolfa Tophovena je ale takový krok opožděný. „Mít v hlavním městě přítomnou silnou protiteroristickou jednotku je velice důležité,“ řekl pro Deutsche Welle a dodal, že nábor nových členů bude problém.

720p 480p 360p 240p
Nejlepší speciální komanda

Informace o počtu elitních policistů GSG 9 nejsou veřejné, odhaduje se ale asi na 400 členů. Podle velitele jednotky by se jejich řady měly nově rozšířit asi o třetinu, tedy o víc než 100 nových kolegů. „Myslím, že největším problémem bude najít správný personál. Proces výběru je velice tvrdý a velice precizní – a její krédo vždy bylo žádné ustupování od standardů,“ vysvětluje Tophoven.  

Podle šéfa GSG 9 by uchazeči neměli být přebíráni z jiných elitních jednotek, na druhou stranu by ale měli mít zkušenosti s policejní praxí. Kamenem úrazu navíc bude splnění fyzických podmínek – nováčci musí uběhnout pět kilometrů za méně než 23 minut, 100metrový sprint za méně než 13,4 sekund a na bench-pressu zvednout zátěž těžší než 75 procent tělesné váhy uchazeče.

Nalezení vhodných kandidátů je však nezbytné – protiteroristická jednotka má napilno už dnes. Je totiž využívána při domácích i zahraničních operacích. Jednotka GSG 9 vznikla v roce 1972 v tehdejším západním Německu, do povědomí se však dostala hlavně po úspěšném osvobození víc než 80 rukojmích z německého letadla uneseného Palestinci do somálského Mogadiša v říjnu 1977. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744