Německo plánuje rozšířit elitní protiteroristickou jednotku. Policisté do ní ale nechtějí | info.cz

Články odjinud

Německo plánuje rozšířit elitní protiteroristickou jednotku. Policisté do ní ale nechtějí

Hrozba teroristických útoků v Německu roste, tamní vláda proto plánuje posílit jednotku GSG 9, jejímž hlavním úkolem je právě boj s terorismem. Elitní jednotka německé policie, která vznikla v roce 1972, se má zvětšit o třetinu, má to ale háček – skupinu možná nebude mít kdo rozšířit. Plán se tak může zaseknout na nedostatku uchazečů s policejní praxí, kteří nebudou schopni splnit náročné fyzické testy. Informovala o tom německá televize Deutsche Welle.

Plán rozšířit protiteroristickou jednotku oznámil její šéf Jérome Fuchs, který zároveň přislíbil otevření její nové pobočky také v Berlíně, kde dodnes chybí. Hlavní sídlo jednotky GSG 9 se totiž nachází ve městě Sankt Augustin nedaleko bývalé západoněmecké metropole Bonnu. Díky vzniku berlínské pobočky by tak jednotka byla konečně schopná rychle reagovat na případnou teroristickou hrozbu v hlavním městě, kde riziko útoků roste.

„Pokud se podíváte na srovnatelné situace kolem teroristických útoků po celé Evropě, byla často terčem útoků hlavní města,“ vysvětlil v rozhovoru pro rádio RBB Fuchs. Důkazem zvýšené teroristické hrozby v německé metropoli se stal útok z prosince roku 2016, kdy Tunisan Anis Amri najel s kamionem do davu lidí na vánočním trhu v centru Berlína a zabil 12 lidí včetně jedné Češky.

„Je důležité, abychom byli v hlavním městě lépe připraveni. Náš cíl je jasný: GSG 9 musí být schopná rychlejších reakcí v metropoli,“ prohlásil Fuchs. Podle odborníka na boj proti terorismu Rolfa Tophovena je ale takový krok opožděný. „Mít v hlavním městě přítomnou silnou protiteroristickou jednotku je velice důležité,“ řekl pro Deutsche Welle a dodal, že nábor nových členů bude problém.

Nejlepší speciální komanda autor: Info.cz

Informace o počtu elitních policistů GSG 9 nejsou veřejné, odhaduje se ale asi na 400 členů. Podle velitele jednotky by se jejich řady měly nově rozšířit asi o třetinu, tedy o víc než 100 nových kolegů. „Myslím, že největším problémem bude najít správný personál. Proces výběru je velice tvrdý a velice precizní – a její krédo vždy bylo žádné ustupování od standardů,“ vysvětluje Tophoven.  

Podle šéfa GSG 9 by uchazeči neměli být přebíráni z jiných elitních jednotek, na druhou stranu by ale měli mít zkušenosti s policejní praxí. Kamenem úrazu navíc bude splnění fyzických podmínek – nováčci musí uběhnout pět kilometrů za méně než 23 minut, 100metrový sprint za méně než 13,4 sekund a na bench-pressu zvednout zátěž těžší než 75 procent tělesné váhy uchazeče.

Nalezení vhodných kandidátů je však nezbytné – protiteroristická jednotka má napilno už dnes. Je totiž využívána při domácích i zahraničních operacích. Jednotka GSG 9 vznikla v roce 1972 v tehdejším západním Německu, do povědomí se však dostala hlavně po úspěšném osvobození víc než 80 rukojmích z německého letadla uneseného Palestinci do somálského Mogadiša v říjnu 1977. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud