Německo přitvrzuje proti problémovým migrantům. Soud potvrdil, že jim stát může vzít dávky | info.cz

Články odjinud

Německo přitvrzuje proti problémovým migrantům. Soud potvrdil, že jim stát může vzít dávky

Německé úřady mohou migrantům krátit sociální dávky, když tito lidé s úřady dostatečně nespolupracují. Rozhodl o tom dnes Spolkový sociální soud v Kasselu, který tak potvrdil verdikt nižšího soudu v případu kamerunského přistěhovalce, jehož se už řadu let německé úřady snaží odsunout.

Žádost dnes devětačtyřicetiletého muže o azyl odmítla spolková republika už v roce 2004. Od té doby se jí ho ale nepodařilo vrátit do země původu, protože muži chybí pas. Úřady Kamerunce opakovaně – celkem 19krát – vyzvaly, aby jim v jejich snaze získat pro něj pas pomohl, ale ten to odmítl.

Úřady v Braniborsku, kde muž žije, mu proto odebraly veškeré příspěvky. Muž má ale nadále zajištěné ubytování a dostává poukazy na oblečení a na jídlo. Kamerunci se ovšem takový postup nelíbil a úřady zažaloval. Soudy včetně Spolkového sociálního soudu však daly úřadům za pravdu a neshledaly na jejich straně pochybení.

Verdikt Spolkového sociálního soudu bude směrodatný i pro ostatní podobné případy.

Případ Kamerunce ukazuje na jaké obtíže někdy narážejí německé úřady při snaze vrátit do zemí původu migranty, kteří nemají nárok na azyl. Německo se proto například i finančně snaží odmítnuté žadatele o azyl motivovat k tomu, aby odešli dobrovolně. Letos se mu to ale příliš nedaří. V období od ledna do března se dobrovolně vrátilo 8468 lidí, loni za stejné období jich přitom bylo 13.848.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud