Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo-turecký spor se opět prohlubuje. Berlín si vynutil, že summit NATO nebude v Istanbulu

Německo-turecký spor se opět prohlubuje. Berlín si vynutil, že summit NATO nebude v Istanbulu

Důvodem, proč se příští rok summit Severoatlantické aliance neuskuteční v Istanbulu, ale v Bruselu, byl odpor Německa i dalších zemí aliance vůči krokům Ankary ve vnitřní i zahraniční politice. Informuje o tom německý deník Die Welt. Jde o další eskalaci sporů s Tureckem.

Do Istanbulu pozval členské země aliance turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už loni. I když k tomu NATO nepřijalo žádné formální usnesení, počítalo se dlouho s tím, že se summit v Turecku uskuteční.

Nakonec se ale změnil postoj zemí, jako je Německo, Francie, Nizozemsko nebo Dánsko, které jsou kvůli politice Erdogana, která výrazně komplikuje i vztahy se spojenci, proti tomu, aby se summit uskutečnil v Istanbulu. "Nechceme Turecko mezinárodně posílit a chceme se vyhnout dojmu, že NATO podporuje vnitřní politiku turecké vlády," řekl Die Welt vysoce postavený diplomat aliance.

Namísto Istanbulu se summit uskuteční v centrále aliance v Bruselu. Formálně by se na tom ministři obrany NATO měli shodnout zřejmě už v červnu.

Turecko je terčem kritiky kvůli tomu, jakým způsobem postupuje po loňském pokusu části armády o puč. Ve vězení skončily desetitisíce skutečných i domnělých odpůrců režimu, Ankara podle pozorovatelů tvrdě pošlapává svobodu tisku i další základní svobody. Turecko navíc v těchto týdnech už poněkolikáté odmítá návštěvu německých poslanců u vojáků bundeswehru v Inçirliku a komplikuje také spolupráci s Rakouskem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1