Články odjinud

Německo tvrdě odsoudilo „odporný“ chemický útok: Stojí za tím Asad, zodpovědnost mají i Írán a Rusko

Německo tvrdě odsoudilo „odporný“ chemický útok: Stojí za tím Asad, zodpovědnost mají i Írán a Rusko

Německo dnes tvrdě odsoudilo nasazení chemických zbraní v Sýrii. Stojí za ním nejspíš režim syrského prezidenta Bašára Asada, míní. Zodpovědnost za situaci v zemi sužované dlouholetými boji ale podle vládního mluvčího Steffena Seiberta nesou i Rusko a Írán.

"Vidíme, že stejně jako před rokem v případě (vesnice) Chán Šajchún okolnosti ukazují na zodpovědnost Asadova režimu," uvedl dnes Seibert s odkazem na loňský útok chemickými zbraněmi, který si vyžádal nejméně 87 obětí.

Aktuální útok na město Dúmá, kterému v sobotu podle dostupných zpráv padlo za oběť nejméně 40 lidí, označil za odporný a jasně protiprávní. Lidé, kteří mají na svědomí nasazení chemických zbraní a také cílené bombardování zdravotnické infrastruktury, musí podle něj být postaveni před spravedlnost.

Zodpovědnost podle Seiberta nesou i Rusko a Írán, které Asadův režim podporují. Rusko podle spolkové republiky musí přestat blokovat Radu bezpečnosti OSN a umožnit vyšetření chemických útoků. Víkendovými událostmi v Dúmě se má na své mimořádné schůzi Rada bezpečnosti zabývat dnes večer SELČ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud