Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo už není nejlepší země na světě. Kvůli Trumpovi se propadly i USA, Česko se nedostalo ani do první třicítky

Německo už není nejlepší země na světě. Kvůli Trumpovi se propadly i USA,  Česko se nedostalo ani do první třicítky

Loni se Němci mohli pyšnit titulem „nejlepší země na světě“, který jim udělily v rámci svého tehdy prvního obdobného žebříčku americká mediální a poradenská agentura U.S. News & World Report, marketingová agentura BAV Consulting a pensylvánská univerzita Wharton Business School. Německo se ale nejen kvůli migrační krizi propadlo, a na špici v hodnocení kvality života se tak letos dostali sousední Švýcaři. Česká republika obsadila 37. místo.

Respondenti ocenili loni Německo za jeho zaměření na klíčové globální otázky, jako byla například migrační krize a jednota eurozóny. Letos ale naopak strach z integrace masy uprchlíků, ostře sledované teroristické útoky či zvyšující se nejednotnost Evropy vnímání kvality života v zemi značně ovlivňují. Německo se proto stalo méně atraktivní. V žebříčku si spolková republika pohoršila o čtyři příčky, ačkoli z hlediska podnikatelského prostředí zůstává stále na špici.

Česká republika obsadila 37. místo. Relativně dobré hodnocení dostala od respondentů v oblasti občanství, kvality života a dokonce i podnikatelského prostředí. Body dostala mimo jiné i za politickou stabilitu a vysokou úroveň vzdělání.

Hodnocení atraktivity žití v jednotlivých zemích světa je postaveno na průzkumu, ve kterém odpovídá 21 tisíc respondentů. Hodnocené země mají posoudit jako značku, roli hraje řada kritérií, od rodinného prostředí až po možnosti začátků podnikání.

 

Hodnocení států podle kvality života

1. Švýcarsko

2. Kanada

3. Velká Británie

4. Německo

5. Japonsko

6. Švédsko

7. USA

8. Austrálie

9. Francie

10. Norsko

37. Česká republika

Švýcarsko se podle zprávy do čela žebříčku dostalo zejména na základě svých progresivních sociálních systémů, ochraně lidských práv a příznivého podnikatelského prostředí. Stejně jako v předchozím roce obsadily druhé a třetí místo žebříčku Kanada a Velká Británie.

Trumpovi fandí Rusové a Číňani

Podobně jako Německo si podstatně pohoršily i Spojené státy, které ze čtvrtého nejlepšího místa na světě spadly na sedmou pozici. Přispěla k tomu vyostřená kampaň před prezidentskými volbami. Respondenti uvedli, že kvůli výpadům jednotlivých kandidátů ztratili k této zemi úctu. Vliv na jejich postoj může mít i to, že průzkum se konal krátce po amerických volbách, ale i to, že většina z nich vyjádřila sympatie protikandidátce vítěze, Hillary Clintonové.

Naopak body získal Donald Trump od respondentů z Ruska, kde se pro něj vyslovilo hned 83 procent dotázaných. Také většina Číňanů (54 procent), kteří se průzkumu zúčastnili, by preferovalo právě současnou hlavu státu. Naopak ve zbytku světa by mu přednost před Clintonovou dala sotva třetina.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744