Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo volí prezidenta. Bude jím pragmatik Frank-Walter Steinmeier

Německo volí prezidenta. Bude jím pragmatik Frank-Walter Steinmeier

Do politiky vstoupil jako blízký spolupracovník sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera, ale popularitu mezi Němci mu zajistila až role německého ministra zahraničí. Dnes bude jednašedesátiletý politik Frank-Walter Steinemeier s největší pravděpodobností zvolen na pět let německým prezidentem. Je společným kandidátem velké koalice a nemá žádného vážného soupeře.

Při osobním setkání působí rozhodně, státnicky a jako muž, který ví, co chce. Podobně o jedenašedesátiletém sociálním demokratovi Frank-Walteru Steinmeirovi, který se dnes téměř s jistotou stane novým německým prezidentem, mluví i jeho zahraniční partneři. „Frank-Waltera si nesmírně vážím. Považuji ho za přítele,“ říká na jeho adresu třeba český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Dlouholetý šéf německé diplomacie ve vládě kancléřky Angely Merkelové se těší popularitě i mezi obyčejnými Němci. Průzkumy veřejného mínění ho v posledních dekádách řadí mezi nejoblíbenější politiky v zemi. „Většina lidí ho vnímá jako tvář německé diplomacie,“ píše například server Deustche Welle. „Tím, že v poslední době působil jako ministr zahraničí pod Merkelovou, zajistil si respekt obou hlavních německých stran, tedy křesťanských a sociálních demokratů. Má diplomatickou zkušenost a ve světě je uznávaný. Několikrát o tom přesvědčil,“ pokračuje web. Jako příklad uvádí zmírňování rusko-ukrajinské krize, ve které Steinmeier působil jako vyjednavač.

Do dnešní prezidentské volby, kvůli níž se schází Spolkové shromáždění, vstupuje Steinemeier jako společný kandidát vládnoucí velké koalice CDU/CSU a SPD. Jeho zvolení má být hladké a bez zbytečných emocí a nečekaných zvratů. Křesťanskodemokratická kancléřka Merkelová sice původně koketovala s myšlenkou postavit společného kandidáta se Zelenými, nakonec ale od této myšlenky kvůli odporu bavorské odnože své strany CSU upustila. Vlastního uchazeče o prezidentské křeslo se Merkelová neodvážila vybrat, protože nechtěla na začátku důležitého roku, v němž proběhnou i parlamentní volby, přivolávat porážku.

Z volební matematiky prezidentských voleb vyplývá, že by Steinmeier měl být zvolen již v prvním kole hlasování. Pokud pro něj budou hlasovat všichni zástupci stran velké koalice, získá 923 z celkových 1260 hlasů. Není ale vyloučené, že jich bude mít ještě víc. Nedávno ho k volbě svým spolustraníkům doporučil i šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Volitelé, mezi nimiž letos bude například i trenér německé fotbalové reprezentace Joachim Löw, se k hlasování v budově Spolkového sněmu v Berlíně sejdou v neděli v poledne. Výsledky volby by měly být oznámeny zhruba o dvě hodiny později.

Ve funkci prezidenta, která má v případě Německa spíše reprezentativní úlohu, by Steinmeier měl vystřídat odcházející hlavu státu Joachima Gaucka. Stát by se tak mělo 17. března.

Steinmeier, který vystudoval politologii a právo, byl dlouhou dobu spojován s osobou bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera. V roce 1993 mu jako tehdejšího premiérovi Dolního Saska dělal poradce a o šest let později mu vedl kancléřskou kancelář. Od roku 2005 je německým ministrem zahraničí a v roce 2009 byl kandidátem sociální demokracie na kancléře. V roce 2010 na čas opustil politiku, aby mohl darovat ledvinu své vážně nemocné manželce. U Němců si tím podle serveru Deutsche Welle vysloužil velké uznání.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744