Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo vyhlašovalo paslovo roku. Stal se jím výraz „alternativní fakta“

Německo vyhlašovalo paslovo roku. Stal se jím výraz „alternativní fakta“

Takzvaným paslovem roku 2017 se v Německu stal výraz „alternativní fakta“ (v němčině alternative Fakten) spojený s administrativou prezidenta USA Donalda Trumpa. Oznámila to dnes nezávislá porota, která výraz pravidelně vybírá už od roku 1991. Loni vybrala sousloví „zrádce národa" (Volksverräter).

„Označení 'alternativní fakta' je maskující a matoucí vyjádření pro pokus učinit nepravdivá tvrzení přijatelným prostředkem veřejné debaty,“ uvedla porota ve svém zdůvodnění. Připomněla, že výraz jako první použila poradkyně amerického prezidenta Kellyanne Conwayová, když obhajovala nepravdivé tvrzení Trumpova mluvčího Seana Spicera o počtu lidí, kteří se účastnili prezidentovy inaugurace.

Od té doby se výraz podle poroty i v Německu stal symbolem znepokojivého vývoje, kdy jsou ve veřejné diskuzi fakta nahrazována nedoložitelnými tvrzeními, která přesto jejich zastánci považují za legitimní argumenty.

Celkem letos veřejnost zaslala 1316 návrhů na paslovo roku, které obsahovaly 684 různých výrazů. Jen zhruba 80 z nich ale odpovídalo kritériím poroty, která volí taková slova, jež jsou eufemistická nebo matoucí a jdou proti lidské důstojnosti nebo principům demokracie.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

V Německu se pravidelně vybírá i slovo roku. Loni se jím stal výraz „Jamaika-Aus“ (konec Jamajky) značící krach rozhovorů mezi konzervativní unií CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o nové vládě. Trojici stran se přezdívalo Jamajka kvůli tomu, že jejich typické barvy - černá, žlutá a zelená - odpovídají barvám vlajky karibského státu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1