Německo vyhlašovalo paslovo roku. Stal se jím výraz „alternativní fakta“ | info.cz

Články odjinud

Německo vyhlašovalo paslovo roku. Stal se jím výraz „alternativní fakta“

Takzvaným paslovem roku 2017 se v Německu stal výraz „alternativní fakta“ (v němčině alternative Fakten) spojený s administrativou prezidenta USA Donalda Trumpa. Oznámila to dnes nezávislá porota, která výraz pravidelně vybírá už od roku 1991. Loni vybrala sousloví „zrádce národa" (Volksverräter).

„Označení 'alternativní fakta' je maskující a matoucí vyjádření pro pokus učinit nepravdivá tvrzení přijatelným prostředkem veřejné debaty,“ uvedla porota ve svém zdůvodnění. Připomněla, že výraz jako první použila poradkyně amerického prezidenta Kellyanne Conwayová, když obhajovala nepravdivé tvrzení Trumpova mluvčího Seana Spicera o počtu lidí, kteří se účastnili prezidentovy inaugurace.

Od té doby se výraz podle poroty i v Německu stal symbolem znepokojivého vývoje, kdy jsou ve veřejné diskuzi fakta nahrazována nedoložitelnými tvrzeními, která přesto jejich zastánci považují za legitimní argumenty.

Celkem letos veřejnost zaslala 1316 návrhů na paslovo roku, které obsahovaly 684 různých výrazů. Jen zhruba 80 z nich ale odpovídalo kritériím poroty, která volí taková slova, jež jsou eufemistická nebo matoucí a jdou proti lidské důstojnosti nebo principům demokracie.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

V Německu se pravidelně vybírá i slovo roku. Loni se jím stal výraz „Jamaika-Aus“ (konec Jamajky) značící krach rozhovorů mezi konzervativní unií CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o nové vládě. Trojici stran se přezdívalo Jamajka kvůli tomu, že jejich typické barvy - černá, žlutá a zelená - odpovídají barvám vlajky karibského státu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud