Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo zpřísňuje podmínky pro vstup čínského kapitálu do tamních firem. Česko to zatím neřeší

Německo zpřísňuje podmínky pro vstup čínského kapitálu do tamních firem. Česko to zatím neřeší

Německo zvažuje, že dále ztíží přístup čínských a dalších neevropských investorů do vlastních strategických firem. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters by vláda mohla případný obchod zastavit v případě, že by zahraniční investor chtěl koupit více než 15 procent dané společnosti. V České republice, navzdory varování Bezpečnostní informační služby, podobný mechanismus zatím chybí.

Evropa je v tomto ohledu rozdělena. Zatímco část Německo, Francie a Itálie si svůj strategický průmysl před cizím kapitálem chrání, jižní a východní křídlo kontrolní mechanismy k tomuto účelu zatím vyvinuté nemá. A přestože chce Evropská unie tento nejednotný přístup změnit a nastavit celounijní pravidla, zatím je stále na národních státech, koho si finančně do svých strategických firem pustí. 

V Německu se debata o ochraně svých strategických společností stala výrazně hlasitější zejména v roce 2016, poté, co Číňané koupili tamního robotického výrobce Kuka. Nyní země zvažuje, že by už tak přísná pravidla pro vstup cizího kapitálu dále zpřísnila. Aktuálně může neevropský investor bez problému koupit až čtvrtinu tamní strategické firmy, v budoucnu už by to mohl být jen 15procentní podíl. Nejde přitom jen o jaderné elektrárny a vodárny. Do oblasti strategického průmyslu se v Německu počítají například i firmy zabývající se pokročilými výpočetními technologiemi, nemocnice, čističky odpadních vod či veřejná doprava.

„Zatím jsme mohli jednat až ve chvíli, kdy společnost dosáhla alespoň 25 procent akcií firmy z citlivého odvětví. Nyní chceme tuto úroveň snížit, abychom získali moc nad více akvizicemi v citlivých ekonomických sektorech,“ citoval deník Die Welt německého ministra ekonomiky Petera Altmaiera. Obavy panují jednak i z částečného postoupení podniků klíčových pro národní bezpečnost do rukou cizí firmy, ale i z toho, že Čína se takto levně dostává ke klíčovým patentům a know-how.

Čínský obchod je přitom zastoupený i v České republice. Působí zde například společnost CEFC, která má podíly ve firmách jako Travel Service, Pivovary Lobkovicz či Žďas. Vlastní i kancelářský komplex Florentinum a budovu bývalé Živnobanky, v současné době všal přebírá nad společností kontrolu čínská státní společnost CITIC.

Deník Daily Beast pak na počátku srpna přinesl zprávu, že čínská společnost Huawei – kterou Spojené státy či Velká Británie vnímají jako bezpečnostní riziko – požádala český Národní bezpečnostní úřad (NBU) o bezpečnostní prověrku. Ta by firmě dávala možnost ucházet se o vládní kontrakty.

Akvizice CEFC v ČeskuAkvizice CEFC v Českuautor: INFO.CZ

Byl to přitom právě Huawei, kdo vybavoval IT technikou sídlo Africké unie v etiopském hlavním městě Addis Abeba. Z této budovy, jejíž vybudování hradila Čína, pak pět let potají odcházela odposlouchávaná data zpět do Číny, upozornil na počátku roku deník Le Monde. Možnost, že by o tomto úniku Huawei nevěděl, je podle odborníků minimální. Pražský Hrad nicméně ze spolupráce s firmou obavy nemá; Huawei tam telefony a další elektronická zařízení dodává již pátým rokem. A to je podle odborníků problém. 

„Současná debata postrádá větší povědomí o možných rizicích obchodování s Čínou," vysvětluje programový ředitel Pražského institutu pro bezpečnostní studia Petr Lang. „Podle mě chybí širší diskuse o dopadech investičních projektů z bezpečnostního hlediska, pokud se tyto plány začínají zaměřovat na strategické oblasti, jako jsou aerolinie, telekomunikace, energetika nebo výrobní průmysl.“ 

Ve své poslední výroční zprávě před čínským vlivem varovala i Bezpečnostní informační služba. „Typickým příkladem (bezpečnostních výzev, poznámka redakce) je bezpečnost státních ICT systémů, kdy pro určité dodavatele není problém naplnit formální bezpečnostní požadavky pro účast v tendru, ačkoliv jsou jasně spojeni s relevantními bezpečnostními riziky. Taková situace se i mimo ICT sektor objevovala zejména u společností pocházejících ze zemí se silným propojením firem s tamními zahraničně politickými zájmy, jako je například Čína a Rusko."

Pro Čínu a její ekonomickou diplomacii je většina evropských zemí, především z jihu a východu, lákavá. Kupuje jim nejen žádoucí aktiva, ale často i politický vliv. Například poté, co Číňané za stovky milionů eur koupili řecký přístav Pireus Řecko v Evropě zablokovalo odsouzení čínské agrese v Jihočínském moři. 

„Zatímco Evropané vnímají Řeky jako nějaké pijavice ze středověku, s Číňany přicházejí peníze,“ shrnuje praktickou stránku současné situace Costas Douzinas, člen zahraničního výboru řeckého parlamentu. „Když jste na zemi a někdo vás praští, zatímco jiný vám podá ruku, abyste mohli vstát, kterému z nich asi příště pomůžete?“ ptá se lakonicky.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1