Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německý migrační úřad neprověřuje mobily žadatelů o azyl. CDU to vadí

Německý migrační úřad neprověřuje mobily žadatelů o azyl. CDU to vadí

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky se dočkal vlny kritiky ze strany tisku, ale také politických špiček. Za zostřené situace, která v Německu panuje od prosincového teroru v Berlíně, vzbudilo nevoli zjištění, že orgán nekontroluje mobilní telefony těch běženců, u kterých nelze ověřit identitu kvůli chybějícím dokumentům. Přitom na to má právo.

Prosincový teroristický útok na vánoční trh v Berlíně rozpoutal v Německu diskuzi o nástrojích migrační politiky. Předseda parlamentního výboru pro vnitřní bezpečnost z vládní CDU Ansgar Heveling by se rád zasadil o některé změny stávajících norem. Především nechápe, proč úřady nevyužívají možnost projít data v mobilních telefonech žadatelů o azyl.

Ta je přitom stanovena v zákoně a týká se těch, kteří přicházejí do Německa bez dokumentů, na jejichž základě by bylo možné ověřit identitu žadatelů o azyl. Příslušný paragraf přímo uvádí, že pokud nelze ověřit identitu na základě dokumentů, je cizinec povinen předložit datové nosiče, které by mohly pomoci určit jeho identitu na vyžádání úřadům.

Zákon dále dokonce uvádí, že pokud tak dotyčný neučiní a existuje důvodné podezření, že je majitelem takových zařízení, smějí příslušné orgány učinit prohlídku jeho osobních věcí. Cizinec je podle zákona povinen se takové prohlídce podrobit. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) ale připustil, že prozkoumání mobilních zařízení se v současnosti odehrává na bázi dobrovolnosti.

Heveling toto jednání označil za chybu, telefony mohou podle jeho názoru výrazně přispět ke správnému zařazení běženců. „Třeba se tak prokáže, že 95 procent kontaktů v mobilu pochází ze státu X, ačkoliv dotyčný uvádí, že přišel ze státu Y. Možná zjistíme, že telefon byl dlouhodobě používaný ve vesnici X, ačkoliv žadatel uvádí, že čelil pronásledování ve městě Y. Takové informace teď bohužel BAMF nemá při určování identity k dispozici,“ nechal se slyšet pro deník Die Welt politik CDU.

"Možná zjistíme, že telefon byl dlouhodobě používaný ve vesnici X, ačkoliv žadatel uvádí, že čelil pronásledování ve městě Y."
Ansgar Heveling (CDU)

Jeho stranický kolega Wolfgang Bosbach s ním souhlasí, nechce ale čekat až na azylové řízení. „Pokud nelze prokazatelně určit identitu a národnost cizince, neměli bychom jej vůbec vpustit do země. A samotné vystavení žádosti o azyl také nenahrazuje chybějící pas,“ podotýká politik, který předsedal parlamentnímu výboru pro vnitřní bezpečnost před Hevelingem.

Zdůrazňuje také, že je nutné posílit kontroly na hranicích. „Musíme vědět, kdo přichází do naší země! Sice jsme v Schengenském prostoru zrušili hraniční přechody jako takové, ale nikoliv povinnost mít u sebe doklady a případně také vízum. Zrušení hraničních kontrol mezi sousedícími státy Schengenu bylo provedeno v souladu s posílením vnějších hranic. Proto potřebujeme v současnosti minimálně na hlavních uprchlických trasách hraniční kontroly, které budou hodny toho názvu,“ připojil Bosbach.

Proti kontrolám mobilních telefonů rozhodně nevystupuje ani bývalý šéf BAMF a současný zmocněnec spolkové vlády pro záležitosti uprchlíků Frank-Jürgen Weise.

„Mobil může mít klíčový význam při ověřování identity,“ říká. „Falešné papíry ale ještě samy o sobě neznamenají, že se jedná o podvodníka. Z některých zemí lze uprchnout pouze s nepravými dokumenty nebo úplně bez nich. Na druhou stranu často slýcháme o zničených dokladech. Když je ale potřeba je předložit u cizineckého úřadu kvůli finančnímu příspěvku, najednou se objeví,“ popisuje v rozhovoru pro Focus Weise.

"I když většina příchozích nemá pasy, chytrý telefon má téměř každý."
Wolfgang Bosbach (CDU)

Zatímco pasu se běženci často zbavují, chytré telefony je provázejí po celou cestu. „Pokud z humanitárních důvodů přejdeme skutečnost, že žadatel o azyl nemá pas ani další doklady, které by pomohly ověřit jeho identitu, musíme mít přinejmenším možnost projít data v mobilním telefonu, abychom si ověřili jeho tvrzení. I když většina příchozích nemá pasy, chytrý telefon má téměř každý,“ upozorňuje Wolfgang Bosbach.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744