Německý ministr zahraničí končí, ztatil důvěru vlastní strany. Má ho nahradit Heiko Maas | info.cz

Články odjinud

Německý ministr zahraničí končí, ztatil důvěru vlastní strany. Má ho nahradit Heiko Maas

Německo bude mít nového ministra zahraničí. Sigmar Gabriel (SPD) ztratil důvěru vedení sociální demokraie a diplomacii své zemé už nepovede. SPD v pátek oznámí jména všech ministrů, které vyšle do vznikající vlády velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Podle informací serveru Spiegel online by měl Gabriela nahradit kritik nenávistných poměrů Heiko Maas.

O budoucnosti osmapadesátiletého politika, který stál ještě začátkem loňského roku v čele sociální demokracie a ministerstva hospodářství, se dlouho spekulovalo. Na jednu stranu měl řadu zastánců, podle nichž byl Německu jako ministr zahraničí prospěšný, na druhou měl velmi napjaté vztahy s novým vedením své strany.

Andrea Nahlesová a Olaf Scholz mě dnes informovali o tom, že nebudu součástí příští vlády, ukončil nakonec spekulace sám Gabriel, který se nikdy netajil tím, že by v ministerském úřadu rád pokračoval. V paměti mu podle jeho slov zůstane mimo jiné úspěšné úsilí o propuštění německých občanů zadržovaných nespravedlivě v zahraničí. Své straně, nové vládě i svému nástupci v čele německé diplomacie popřál hodně úspěchů při zvládání výzev, které je čekají.

Jako o možném nástupci Gabriela v úřadu se vedle Maase diskutovalo také o dosavadní ministryni pro rodinu Katarině Barleyové.

Maas ještě jako ministr spravedlnosti mimo jiné kritizoval východní členy Evropské unie za jejich neochotu přijímat uprchlíky na základě kvót. V případě Maďarska, které je jedním z nejhlasitějších odpůrců vstřícné azylové politiky, loni navrhl, aby EU potrestala Budapešť, pokud se svého konfrontačního kurzu nevzdá. Reagoval tak na prohlášení šéfa maďarské diplomacie Pétera Szijjártóa, který po zamítnutí žaloby Budapešti a Bratislavy proti systému přerozdělování běženců podle kvót řekl, že Maďarsko chce samo rozhodovat, kdo v zemi může žít.

Porušení verdiktu Soudního dvora EU by mělo mít finanční následky. Kdo odmítá evropskou soudržnost v otázce uprchlíků, nemůže počítat s evropskou solidaritou ve finančních otázkách, řekl tehdy Maas.

V Německu je Maas znám jako tvrdý kritik nenávistných projevů. Stál také za prosazením zákona, podle kterého hrozí sociálním sítím pokuta až 50 milionů eur (1,3 miliardy eur), pokud nebudou důsledně mazat protiprávní obsah. Tento právní předpis má ale i řadu odpůrců, kteří se obávají ohrožení svobody slova. Kritici tohoto zákona, který byl schválen loni, Maasovi s odkazem na antiutopický román 1984 George Orwella vzkázalo, že by svůj úřad měl přejmenovat na ministerstvo pravdy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud