Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německý starosta přijal víc uprchlíků, než musel. Teď ho pobodal útočník ve stánku s kebabem

Německý starosta přijal víc uprchlíků, než musel. Teď ho pobodal útočník ve stánku s kebabem

Zřejmě z politických důvodů se v pondělí večer stal terčem útoku nožem starosta města Altena na západě Německa. Politik křesťanských demokratů Andreas Hollstein, který je známý svým otevřeným přístupem k migrantům, utrpěl podle německých médií těžká zranění. Z nemocnice už byl ale propuštěn. Útok odsoudila i kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Starostu asi sedmnáctitisícového města muž, který byl zřejmě pod vlivem alkoholu, napadl u občerstvení s kebaby. Ještě předtím se ho dotázal, zda je skutečně místním starostou. Hollsteina po útoku převezla záchranka do nemocnice. "Měl jsem po svém boku pohotové lidi a jsem rád, že ještě žiju," nechal se starosta slyšet po útoku.

„Bezpečnostní úřady vycházejí z toho, že tento útok má politické pozadí," uvedl ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet (CDU). Útočník, který byl zadržen, podle něj učinil několik poznámek o uprchlické politice.

Právě město Altena je známé tím, že přijímá více uprchlíků, než by podle klíče, kterým se rozdělují, muselo.

Útok už odsoudila řada německých politiků. „Jsem zděšena útokem nožem na starostu Andrease Hollsteina - úlevu mi přineslo, že už může být znovu se svou rodinou," vzkázala přes svého mluvčího na twitteru kancléřka Merkelová. "Díky těm, kdo mu pomohli," podotkla také.

O hrozné zprávě z Alteny na twitteru píše ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD). „Nemůžeme nikdy přijmout, že budou lidé napadáni jen proto, že pomáhají ostatním. V naší zemi nesmí být místo pro nenávist a násilí."

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1