Německý voják zdravil své kolegy pozdravem "Heil Hitler". Jemu podobných přibývá | info.cz

Články odjinud

Německý voják zdravil své kolegy pozdravem "Heil Hitler". Jemu podobných přibývá

Více než 70 let po konci druhé světové války a porážce nacismu má Adolf Hitler v německé armádě stále příznivce. V souhrnné patnáctistránkové zprávě, kterou spolková ministryně obrany Ursula von der Leyenová sepsala pro parlament, stojí, že armáda vyšetřuje necelé tři stovky incidentů. Vojáci byli přichyceni při hajlování, doložené jsou i výpady proti přistěhovalcům. 

V dopisu dle agentury Reuters stojí, že německá vojenská kontrarozvědka provádí rozsáhlé šetření ve svých řadách. Prošetřovat má celkem 275 případů, v nichž se vojáci měli zachovat jako krajně pravicoví extremisté. Téměř 150 incidentů bylo nahlášeno loni, dalších 53 tento rok.

Vojáci byli přichyceni při projevech nacismu, které jsou v Německu trestné. Jeden z nejvážnějších doložených incidentů se jmenuje „Případ 29“. Kontrarozvědka v něm vyšetřuje vojáka, který zdravil své kolegy nacistickým pozdravem „Heil Hitler“ (sláva Hitlerovi, pozn. red.).

„Případ byl předán k prošetření vojenskému prokurátorovi a státnímu zastupitelství, ale voják nebyl ani propuštěn, ani mu nebyla zakázána služba,“ poukazuje německá ministryně obrany v dopise.

V dalším zaznamenaném případě voják prostřednictvím facebookové stránky spojené s krajně pravicovou Národní demokratickou stranou (NPD) šířil rasistické výroky. Požadoval například trest smrti pro „typické cizince“. I on unikl vážnějšímu trestu. Podle ministryně byl „pouze ukázněn“.

Třetí případ, který ministryně obrany podrobněji popisuje ve své zprávě pro německý parlament, se týká vojáka, který na výjezdě v Rize, hlavním městě Lotyšska, předvedl nacistický pozdrav. I jemu armáda povolila používat dál zbraň.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud