Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německý voják zdravil své kolegy pozdravem "Heil Hitler". Jemu podobných přibývá

Německý voják zdravil své kolegy pozdravem "Heil Hitler". Jemu podobných přibývá

Více než 70 let po konci druhé světové války a porážce nacismu má Adolf Hitler v německé armádě stále příznivce. V souhrnné patnáctistránkové zprávě, kterou spolková ministryně obrany Ursula von der Leyenová sepsala pro parlament, stojí, že armáda vyšetřuje necelé tři stovky incidentů. Vojáci byli přichyceni při hajlování, doložené jsou i výpady proti přistěhovalcům. 

V dopisu dle agentury Reuters stojí, že německá vojenská kontrarozvědka provádí rozsáhlé šetření ve svých řadách. Prošetřovat má celkem 275 případů, v nichž se vojáci měli zachovat jako krajně pravicoví extremisté. Téměř 150 incidentů bylo nahlášeno loni, dalších 53 tento rok.

Vojáci byli přichyceni při projevech nacismu, které jsou v Německu trestné. Jeden z nejvážnějších doložených incidentů se jmenuje „Případ 29“. Kontrarozvědka v něm vyšetřuje vojáka, který zdravil své kolegy nacistickým pozdravem „Heil Hitler“ (sláva Hitlerovi, pozn. red.).

„Případ byl předán k prošetření vojenskému prokurátorovi a státnímu zastupitelství, ale voják nebyl ani propuštěn, ani mu nebyla zakázána služba,“ poukazuje německá ministryně obrany v dopise.

V dalším zaznamenaném případě voják prostřednictvím facebookové stránky spojené s krajně pravicovou Národní demokratickou stranou (NPD) šířil rasistické výroky. Požadoval například trest smrti pro „typické cizince“. I on unikl vážnějšímu trestu. Podle ministryně byl „pouze ukázněn“.

Třetí případ, který ministryně obrany podrobněji popisuje ve své zprávě pro německý parlament, se týká vojáka, který na výjezdě v Rize, hlavním městě Lotyšska, předvedl nacistický pozdrav. I jemu armáda povolila používat dál zbraň.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1