Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německým úřadům zmizelo z dohledu 30 tisíc migrantů, tvrdí deník Bild. Realita je ale jiná

Německým úřadům zmizelo z dohledu 30 tisíc migrantů, tvrdí deník Bild. Realita je ale jiná

Úřady v Německu, které v posledních třech letech čelí obrovskému náporu nově příchozích uprchlíků, mají s vyřizováním žádostí o azyl dlouhodobě problémy. Vody dnes navíc rozvířil bulvární deník Bild. Ten napsal, že asi 30 tisíc zamítnutých žadatelů o azyl úřadům zmizelo z dohledu. Německá vláda sice přiznává, že vždy neví, kde se odmítnutí migranti právě nacházejí, číslo ale považuje za vymyšlené a „směšné“.

Jak píše dnešní vydání Bildu, na konci roku 2016 bylo v Centrálním registru cizinců (AZR) vedeno 54 tisíc cizinců, kteří měli Německo na základě rozhodnutí úřadu okamžitě opustit, jen 23 tisíc z nich ale pobíralo dávky, na které měli nárok. Kde se tedy oněch 31 tisíc lidí nachází, úřady podle Bildu nevědí.

„Nemůžeme vyloučit, že osoby povinné opustit zemi, které jsou vedeny v registru cizinců, už zemi neopustily nebo nezmizely bez toho, aby o tom odpovědné úřady pro cizí státní příslušníky byly informovány, nebo tuto skutečnost nahlásily AZR,“ přiznal pro Bild mluvčí německého ministerstva vnitra, problém ale zřejmě není tak horký, jak ho Bild popisuje.

Jak totiž jiný mluvčí rezortu vysvětlil německému serveru Deutsche Welle, výpočty deníku Bild jsou od počátku chybné. „Článek v zásadě špatně pochopil základní předpoklad, že jen asi 49 procent všech cizinců registrovaných v AZR jako ‚povinni opustit zemi‘, jsou lidé, jejichž žádost o azyl byla zamítnuta,“ napsal mluvčí pro DW s tím, že v registr vede záznamy i o těch, kteří byli v zemi legálně, platnost jejich víza ale už skončila. „Kromě odmítnutých žadatelů o azyl jsou často povinni odejít i lidé, kterým vypršelo vízum,“ vysvětluje ministerstvo vnitra.

Rezort navíc tvrdí, že Bild porovnává čísla, které nemají žádné statistické souvislosti. „Nárok na dávky pro azylanty nemají ani ti, kteří jsou povinni odejít, ani skupina odmítnutých žadatelů o azyl,“ dodává mluvčí.

K článku německého listu Bild se vyjádřil i ředitel pro právní ochranu uprchlíků z organizace Pro Asyl, podle kterého je tvrzení Bildu, že jsou tyto údaje nové nebo překvapující, při nejmenším směšné. „Podle našich zkušeností mnoho lidí odejde na začátku procedury. Nejsou zde žádné kontroly toho, kdo odešel, pokud není považován za nebezpečného,“ tvrdí Bernd Mesovic. „Lidé mohou opustit Německo, kdykoli chtějí, a mnozí se těmto orgánům nehlásí,“ dodává.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744