Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němečtí konzervativci chtějí uprchlíky učit západním hodnotám. Jde prý o mír ve společnosti

Němečtí konzervativci chtějí uprchlíky učit západním hodnotám. Jde prý o mír ve společnosti

Děti uprchlíků v Německu by se ve školách měly kromě německého jazyka učit také „hodnoty západní společnosti“, jako je rovnost pohlaví nebo svoboda projevu. Počítá s tím plán některých politiků německé koalice křesťanských demokratů z CDU a CSU, podle kterých je podobná integrace základem pro „zachování míru ve společnosti“.

„Cílem těchto lekcí má být umožnit uprchlíkům, aby se naučili o našich hodnotách a právním státě a zároveň je poučit o limitech a povinnostech našeho právního systému,“ píše se v dokumentu, o kterém teď mají jednat předsedové parlamentních skupin CDU a CSU ve Frankfurtu.

Podle plánu na zavedení výuky západních hodnot, by se tak děti uprchlíků měly ve školách dozvědět o tom, co je právní stát a že rovnost žen a mužů, úcta k lidské důstojnosti nebo svoboda tisku a projevu jsou „nepostradatelné hodnoty“, a to i přes kulturní a náboženské rozdíly.

„Integrace těch, kteří chtějí zůstat v Německu, je prioritní otázkou, zejména v zájmu zachování míru v naší společnosti,“ píše se také dokumentu, o kterém informoval německý server Deutsche Welle s odvoláním na magazín Rheinische Post.

S myšlenkou na zavedení „výuky hodnot“ pro uprchlíky přišel minulý měsíc bavorský zemský premiér Markus Söder z CSU spolu se svým hesenským protějškem Volkerem Bouffierem z CDU. Ten v nedávném rozhovoru pro magazín Spiegel nápad obhajoval s tím, že podobný integrační projekt už byl v posledních dvou letech používán v místních uprchlických centrech.

„Projekt je velmi úspěšný. Proto ho chceme využít tuto zkušenost a v následujícím volebním období tyto kurzy rozšířit,“ uvedl Bouffier pro německý magazín.

Právě otázka integrace a snížení počtu nově příchozích žadatelů o azyl je v zemi stále velmi ožehavou otázkou. Od doby, kdy vrcholila migrační krize, proto spolková vláda přijala řadu opatření, z nichž se některá setkávají s tvrdou kritikou odborníků. Tím je například omezení možnosti takzvaného slučování rodin běženců, kteří v zemi získali doplňkovou ochranu.

Zavádění nových pravidel pro cizince však nerozděluje jen německou společnost, ale i politiky v rámci velké koalice CDU/CSU se sociálními demokraty. Naposledy se mezi německými konzervativci rozhořela debata o tom, zda by mělo být dívkám do 14 let věku zakázáno nosit z náboženských důvodů šátek. Pro zákaz se vyjádřil například německý ministr vnitra a bývalý bavorský premiér Horst Seehofer, který se před nedávnem rovněž distancoval od kancléřky Angely Merkelové v debatě o tom, zda islám patří k Německu.

Otázka migrace se však v následujících měsících bude do debaty na německé politické scéně dostávat stále častěji – Bavorsko totiž v říjnu čekají zemské volby a Seehofer by rád získal zpět voliče, kteří se po migrační krizi přiklonili k německé krajně pravicové straně AfD.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1