Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nenávist v Americe sílí. Počet extremistických skupin prý stoupá i kvůli Trumpovi

Nenávist v Americe sílí. Počet extremistických skupin prý stoupá i kvůli Trumpovi

Organizovaná nenávist se šíří Amerikou. Podle posledních výzkumů ve Spojených státech prudce roste počet extremistických skupin. Radikální pravici se podle dat Právního centra pro chudé amerického Jihu (Southern Poverty Law Center) daří také kvůli novému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který někdy používá podobnou rétoriku a dává jí tak punc oprávněnosti.

Podle výsledků průzkumu roste počet nenávistných skupin už druhý rok v řadě. V roce 2016 na území Spojených států fungovalo celkem 917 uskupení, které sdružovaly své členy na základě společné nenávisti vůči některým skupinám obyvatel. V roce 2014 jich bylo jen 784. Nejvíce přibylo těch uskupení, která vystupují proti muslimům. Za rok se jich nově objevilo 67.

Klesl naopak počet skupin, které aktivně vystupují proti vládě. Výzkumníci tvrdí, že za to může nová rétorika Bílého domu, která vnáší do obecné diskuse konspirační teorie o muslimech a imigrantech, které hrají na strunu extrémistům. „Zvolení Donalda Trumpa absolutně vybudilo pravicové extremisty, protože přijal za své několik jejich názorů,“ uvedl seniorní člen centra Mark Potok pro New York Times.

Trump začal svoji prezidentskou kampaň sérií výroků, ve kterých v červnu 2015 označil imigranty z Mexika za násilníky a kriminálníky. Proti teroristům chce také bojovat zákazem vstupu muslimů do země. Tuto myšlenku už v lednu přetavil do prezidentského výnosu, který zakazoval obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí vstup do USA.

Počet extremistických skupin může být ale ve skutečnosti daleko vyšší. Výzkum totiž zahrnuje jen uskupení, která působí aktivně v offline světě. To znamená, že musí například rozdávat náborové letáky nebo vydávat členské legitimace. Mnoho extremistů se ale setkává jen na internetu, to z nich ale prý nedělá podle autorů výzkumu nebezpečné osoby.

„Musíme rozlišovat mezi skutečně nebezpečnými extremisty a lidmi, kteří jen provozují nějakou stránku nebo uveřejňují nenávistné tweety. Nebezpeční jsou, až když vyjdou z online světa a začnou se projevovat extremisticky i normálně,“ doplňuje Potok.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744