Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nenechám se zabít chlápkem v teplákách.“ Dokument odhalí svědectví přeživších z Paříže

„Nenechám se zabít chlápkem v teplákách.“ Dokument odhalí svědectví přeživších z Paříže

Byl to teplý slunečný den, který se ale proměnil v peklo. Na pátek 13. listopadu roku 2015 Francouzi dodnes vzpomínají s hrůzou, strachem a obrovskou lítostí. V tento osudný den se odehrály jedny z nejkrvavějších teroristických útoků, při kterých bylo v centru Paříže zabito 130 lidí a víc než 350 dalších zraněno. Černý den francouzské historie si lidé budou moct připomenout v novém dokumentárním filmu se svědectvími desítek lidí, kteří masakr přežili.

V pařížském klubu Bataclan právě začínal koncert americké kapely Eagels of Death Metal, když se po koncertní síni začala ozývat střelba. Teroristé pálili do návštěvníků hlava nehlava – někteří mířili na lidi z balkonu, další stříleli po těch, kteří se snažili z Bataclanu utéct.

„Nenechám se zabít nějakým chlápkem v teplákách,“ říkala si v duchu jedna z přeživších, které se podařilo masakr ve zdraví přežít. „Místnost se proměnila v kolektivní útrpný pláč,“ popisuje další z přeživších, zatímco jiný vypráví o hrdinství lidí snažících si v boji o holý život vzájemně pomáhat.

Právě jejich svědectví je jen hrstka z desítek, které zaznívají v novém třídílném dokumentárním filmu, jehož první část si mohou v pátek 1. června pustit předplatitelé Netflixu. Autory dokumentární minisérie „Útok na Paříž“ jsou bratři Jules a Gédéon Naudetovi, kteří si mimo jiné vysloužili cenu Emmy za dokumentární film o teroristických útocích na Světové obchodní centrum z 11. září, které sami prožili.

V dokumentu o pařížských útocích se snaží prostřednictvím výpovědí 40 přeživších, bývalého prezidenta Francoise Hollanda a policejních a záchranných jednotek, které byly na místě jako první, znovu oživit a připomenout brutální masakr, který odstartoval sebevražedný bombový útok na pařížském fotbalovém stadionu.

„Budete mít pocit, jako by se vám přeživší dívali do očí,“ popisuje dojmy z dokumentu Jules Naudet pro agenturu AFP s tím, že jejich cílem bylo vytvořit „bublinu, při které zapomenete na vnější svět“. Diváky má k židli přikovat i to, že přeživší mluví v přítomném čase a při vyprávění svých dramatických příběhů jsou velmi otevření.

„Oni sami byli překvapeni, že byli otevření, jako kdyby byli na terapii,“ říká jeho bratr Gédéon, který otevřenost přeživších přičítá tomu, že si s bratrem prošli podobnou tragédií během 11. září při útoku na dvojčata, kdy byli celou dobu po boku hasičů. Právě to jim pomohlo s přeživšími z Paříže vytvořit vazbu, kterou mezi sebou mají obyčejně lidé s podobně dramatickými zkušenostmi.

„Řekli jsme jim o tom, co se nám stalo 11. září, jaká byla stádia našeho traumatu, kterým jsme si prošli, a byli velmi zvědaví,“ vysvětluje Gédéon, který zároveň upozorňuje na překvapivou skutečnost doprovázející celý dokument. V ani jednom ze tří dílů totiž nezazní jména teroristů ani samotný odkaz na Islámský stát, který se k útoku přihlásil. Dokument tak nikdy nemůže být zneužit islamisty k propagandě.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1