Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Není to má práce, brání se autor viru Petya. Podle expertů šlo o politický útok na Ukrajinu

Není to má práce, brání se autor viru Petya. Podle expertů šlo o politický útok na Ukrajinu

Vytvořil si přezdívku podle padoucha z Jamese Bonda a sám jako „padouch“ působil na internetu. Loni začal prodávat ransomware Petya, který tento týden zřejmě zasáhl korporace na celém světě. Hacker se však od činu distancuje a chce pomoci prolomit kód škodlivého softwaru, který udeřil. Experti se navíc domnívají, že virus mohl být jen zástěrkou pro kyberútok.

Na Twitteru se objevil ve středu po šestiměsíční neaktivitě. Říká si Janus a jeho dílem je virus Petya, který v úterý napadl firemní sítě po celém světě. I když jeho…

Janus odmítá, že by útočil on. Ransomware od loňského března prodával dalším hackerům. Kód aktuálního viru sice z jeho výtvoru vycházel, v mnohém byl ale jiný. Také proto ho firma Kaspersky začala nazývat NotPetya.

Zatímco nyní hacker zkoumá, jak prolomit kód nové verze viru, experti už útok vyhodnocují. A došli k závěru, že se nemuselo jednat o klasický ransomware útok – tedy o pouhé vydírání.

NotPetya přitom fungoval odlišně. Nedával prostor ke komunikaci oběti s útočníkem, používal jedinou bitcoinovou peněženku a data na napadeném disku rovnou mazal. Znemožnil tím dostat se k nim zpět.

Na základě těchto důkazů si experti myslí, že virus nebyl klasickým ransomwarem, ale jen zástěrkou, která měla maskovat kybernetický útok. Ten zřejmě cílil na Ukrajinu, která podobným pokusům v poslední době čelí.

„Stojí za tím někdo, kdo chce shodit Ukrajinu. Zařídil, aby to vypadalo jako ransomware. Má to politický motiv, stejně jako loňské útoky na ukrajinskou rozvodnou síť,“ domnívá se programátor Matt Suiche.

Je možné, že množství poškozených nakonec zaskočilo i samotné útočníky. Virus se sice nešířil mezi běžné uživatele, zasáhl jen firemní sítě, přesto se rozšířil do 64 zemí světa. Nejvíce úřadoval právě na Ukrajině. Napadl tamní národní banku, letiště nebo hromadnou dopravu.

Nabízí se, že by za útokem mohlo stát Rusko. Navzdory tomu, že mezi poškozenými byla i ruská ropná společnost Rosněft. Zapojení Rosněftu posloužilo podle bezpečnostního experta, který vystupuje pod přezdívkou grugq, jako krycí manévr, jenž měl od Rusů odvrátit podezření.

Na snahu Ruska stvořit si z Ukrajiny jakousi laboratoř pro kybernetické útoky upozornil minulý týden magazín Wired. Jako příklad uvedl Suichem zmíněný zásah tamní rozvodné sítě, který více než sedm tisíc lidí připravil na několik minut o dodávky elektřiny.

Ukrajinská vláda považuje za kyberútok i virus NotPetya. „Je těžké si představit, že by za tím stál někdo jiný než Rusko,“ říká šéf ukrajinského Centra pro kybernetickou bezpečnost Roman Bojarčuk. Rusko naopak jakoukoli vinu odmítá. Prostřednictvím mluvčího prezidenta Vladimira Putina vzkázalo, že NotPetya je naopak signálem, že proti hackerům musí státy postupovat společně. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744