Nenoste jarmulku na veřejnosti, varovala německá židovská obec kvůli rostoucímu počtu útoků | info.cz

Články odjinud

Nenoste jarmulku na veřejnosti, varovala německá židovská obec kvůli rostoucímu počtu útoků

Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku hlavy, takzvanou jarmulku nebo kipu. V rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) to dnes řekl předsedy německé Ústřední rady Židů Josef Schuster. Reagoval tak na rostoucí počet antisemitských útoků v Německu.

„Přiznat se vzdorovitě (ke své víře) by byla v principu správná cesta,“ uvedl Schuster. „Přesto bych jednotlivcům raději nedoporučoval, aby se ve velkoměstském prostředí v Německu ukazovali na veřejnosti s kipou,“ dodal předseda židovské rady.

Debatu o antisemitismu v Německu, která se vede již několik měsíců, rozvířil útok z minulého týdne, kdy tři útočníci napadli v berlínské městské části Prenzlauer Berg 21letého izraelského Araba a jeho 24letého německého přítele, kteří měli na hlavě jarmulku. Agresoři jim adresovali antisemitské nadávky a jeden z nich následně sundal pásek, začal jím Izraelce bít a pokusil se ho také udeřit láhví. Útočník - devatenáctiletý Syřan - skončil několik dní po útoku ve vazbě.

Podle Schustera je nyní nutné, aby Němci proti antisemitismu veřejně vystoupili, jinak bude v ohrožení demokratický systém země. „Ono nejde jen o antisemitismus, ruku v ruce s ním jde také rasismus a xenofobie. Je jim třeba vystavit jasnou stopku,“ řekl Schuster. Židovská obec v hlavním městě svolala na středu akci „Berlín nosí kipu“, na které budou moci obyvatelé metropole vyjádřit s židy solidaritu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud