Neodstupujte od dohody s Íránem, je tu velké riziko konfliktu, vyzval Trumpa generální tajemník OSN | info.cz

Články odjinud

Neodstupujte od dohody s Íránem, je tu velké riziko konfliktu, vyzval Trumpa generální tajemník OSN

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby USA nevypovídaly dohodu s Íránem o jeho jaderném programu. Je tu podle něj velké riziko konfliktu, pokud by dohoda přestala platit.

Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Americký prezident Donald Trump však dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví.

V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident tentokrát rozhodnout do 12. května. Trump ale nedávno naznačil, že USA od dohody odstoupí, pokud nebude upravena. Írán ale opakovaně zdůraznil, že na žádnou jinou než současnou dohodu nepřistoupí.

Podle Guterrese byla dohoda o íránském jaderném programu „důležitým diplomatickým vítězstvím“ a měla by zůstat zachována. „Neměli bychom se jí zbavovat, jestliže nemáme žádnou jinou dobrou alternativu,“ uvedl šéf OSN.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí v mimořádném televizním projevu obvinil Teherán, že po podepsání jaderné dohody v roce 2015 lhal a nadále rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní a uchovával dokumenty o svém jaderném programu. Tajné spisy chce v budoucnu využít při výrobě jaderných zbraní. Podle expertů ale výstup Netanjahua poskytl jen málo nových informací.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud