Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neonacista konvertoval k islámu. Pozabíjel své fašistické spolubydlící, když odmítli korán

Neonacista konvertoval k islámu. Pozabíjel své fašistické spolubydlící, když odmítli korán

Osmnáctiletý Devon Arthurs z Floridy navedl tamější policisty k tělům svých spolubydlících a přiznal se, že je zavraždil. Nelíbilo se mu, že nerespektovali jeho rozhodnutí přestoupit na islám. Zavraždění Jeremy Himmelman a Andrew Oneschuk byli totiž neonacisté – stejně jako jejich vrah před svou konverzí.

U obětí se nacházely chemikálie potřebné k výrobě výbušnin a také propagandistické materiály, které potvrzovaly, že se jedná o sympatizanty s nacistickou ideologií. Devona Arthurse, který se k vraždám svých spolubydlících doznal, zatkli.

Osmnáctiletý mladík předtím, než muže zákona na místo činu dovedl, přišel ozbrojený do trafiky v Tampě, kde zadržoval dva zákazníky a zaměstnance jako rukojmí. Přitom si stěžoval na to, jakým způsobem se zachází s muslimy.

„Své tři rukojmí informoval, že už má plné zuby toho, že Spojené státy bombardují jeho muslimské země,“ informoval britský deník The Independent o slovech pachatele, která zapsal vyšetřující detektiv Kenneth Nightlinger do spisu.

Přivolaní policisté dosáhli propuštění rukojmí a Arthurse odzbrojili a vzali do vazby. Když jej začali vyslýchat, přiznal se mladík, že zavraždil dva lidi. „Musel jsem to udělat,“ řekl vyšetřovatelům a následně je navedl k obytnému komplexu, kde bydlel spolu se třemi dalšími muži.

Když policie dorazila na udanou adresu, našla před dveřmi do bytu vzlykajícího čtvrtého spolubydlícího Brandona Russela v uniformě americké armády. „To je můj spolubydlící. Netušil, co se stalo, a prostě je našel, tak jako teď vy,“ oznámil Arthurs policistům.

Brandon Russel, který je členem Floridské národní gardy, se rovněž nevyhnul zatčení, jelikož policie zjistila, že výbušniny, které nalezla u dvou mrtvých, obstaral právě on. Muž se přiznal, že je sympatizantem neonacistů a aktivním členem americké fašistické skupiny Atomwaffen (pozn. Atomové zbraně).

V roce 2013 Russel propašoval výbušniny z Jihofloridské univerzity, kde v té době studoval technický obor, a doma se z nich pokusil vyrobit rakety. Podle přivolaných pyrotechniků ale byly použité substance pro takový účel nevhodné pro svou nestabilitu. Neonacisté jich ovšem shromáždili dostatečné množství, aby mohli vyrobit bombu.

Případu zavražděných neonacistů, které zastřelil někdejší neonacista a v současnosti islámský konvertita Devon Arthurs, jelikož nesouhlasili s jeho přerodem v muslima, se věnoval na svém webu i hacker a profesionální troll Andrew Auernheimer, který o něm napsal na jednu z vůdčích neonacistických stránek.

„Přišel a začal obracet lidi na islám. Nedostal se tak do úplně dobré situace,“ mínil hacker v telefonickém rozhovoru. O mrtvých ze skupiny Atomwaffen naopak mluvil jen dobře, byli to prý přátelé mezi přáteli. „Atomwaffen je parta fajn chlapů. Za poslední roky sdíleli haldu letáků s dokonalou grafikou a odvedli kus práce na univerzitách. Je to s nimi jedna velká zábavná jízda,“ napsal Auernheimer v narážce na propagandistické působení neonacistů z Atomwaffen na vysokých školách v USA.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1