Neonacistka prosí soud o smilování. Verdikt v obřím případu vražd přistěhovalců se nezadržitelně blíží | info.cz

Články odjinud

Neonacistka prosí soud o smilování. Verdikt v obřím případu vražd přistěhovalců se nezadržitelně blíží

Členka německé neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) Beate Zschäpeová se v závěrečné řeči svého procesu znovu distancovala od zločinů, které spáchali její nyní již mrtví přátelé z NSU Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt. Předseda soudního senátu stanovil, že rozsudek bude vynesen příští týden ve středu.

Zschäpeová spolu s Mundlosem a Böhnhardtem podle obžaloby v roce 1998 vytvořila teroristickou buňku, která po celém Německu zavraždila z rasové nenávisti devět lidí tureckého a řeckého původu a německou policistku. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem, jež si vyžádaly přes 20 zraněných, a 15 přepadení bank.

„Prosím neodsuzujte mě zástupně za něco, co jsem nechtěla udělat a ani neudělala,“ prohlásila dnes podle agentury DPA Zschäpeová v závěrečné řeči před vrchním zemským soudem v Mnichově. Zopakovala také, že nevěděla, proč si oba pachatelé, Mundlos a Böhnhardt, své oběti na různých místech vybrali.

Po více než pěti letech se proces chýlí ke konci. Předsedající soudce Manfred Götzl dnes oznámil, že rozsudek nad Zschäpeovou a čtyřmi dalšími spoluobžalovanými - pomahači Národněsocialistického podzemí - soud vynese 11. července.

Mundlos a Böhnhardt vraždy spáchali během čtrnáctiletého působení v ilegalitě. Během nynějšího procesu se měla vyjasnit míra případné spoluviny na těchto zločinech Zschäpeové a ostatních spoluobžalovaných. Spolkové státní zastupitelství považuje Zschäpeovou za spolupachatelku a navrhlo pro ni doživotní trest vězení. Obhájci naopak tvrdí, že jejich mandantka je nevinná a žádají její propuštění.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud